1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pani-rosa [81]
3 years ago
14

Rob buy 6 tickets to the basketball game he pays $8.50 for parking. His total cost is $40.54. What is the cost of each ticket?

Mathematics
1 answer:
Natalija [7]3 years ago
4 0
The cost of all the tickets is 32.04

Subtract $8.50 from $40.54 to leave you with the ticket costs. 

Each individual ticket would be 5.34. You get this because $32.04 divided by six tickets is the cost of one. 

You might be interested in
20 points!!!
UkoKoshka [18]
150. 

You can read the uppermost point on the graph which is pretty much that point. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ASAP!!!! i"M TIMED!!!!What does "IFF" mean when used in a biconditional statement?
hodyreva [135]
Therefore, the sentence "A triangle is isosceles if and only if it has two congruent (equal) sides" is <span>biconditionaL</span>
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is
Nata [24]

the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75

<u>Step-by-step explanation:</u>

Given A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11. For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23 . We have to find the cost for each pound of trail mix and each pound of jelly beans.

Let the cost of each pound of trail mix is $y.

and  the cost of each pound of jelly beans is $x.

According to question,

For   3 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is $11.

⇒ 3x+2y=11  →  (1)

For 5 pounds of jelly beans and 6 pounds of trail mix, the total cost is $23

⇒ 5x+6y=23 →  (2)

Solving (1) and (2), we get

3(1 equation)-(2 equation)=0

⇒3(3x+2y)-5x-6y=3(11)-23

⇒9x+6y-5x-6y=10

hence,

⇒4x=10

⇒x=2.5

Putting x=2.5 in  3x+2y=11  we get ;

⇒  3x+2y=11

⇒  3(2.5)+2y=11

⇒  2y=11-7.5=3.5

⇒  y=1.75

Hence, the cost for each of jelly beans and each pound of trail mix is $2.5 and $1.75 .

6 0
4 years ago
What is the area of 4 10 20
Gnoma [55]
Just multiply the base times height times width which would give you 800
5 0
3 years ago
How to solve and answer please.
jek_recluse [69]

Answer:

sin 77°

cos 49°

tan 22°

Step-by-step explanation:

use your calculator with trig functions to find the arcsin, arccos, and arctan

7 0
3 years ago
Other questions:
  • In the diagram below, BC is an altitude of ABD. To the nearest whole unit, what is the length of CD?
    8·2 answers
  • Aika collected data from 10 randomly selected students about the amount of money they have saved. Her data is shown. 320, 190, 4
    15·2 answers
  • Simplify 4c - 5c + 6c
    14·1 answer
  • Find the value of x to the nearest degree.
    15·1 answer
  • How do you solve it?
    9·2 answers
  • A metal rod will be cut into pieces that are each 1/20 meters long. The rod is 4/5 meters long. How many pieces will be made fro
    9·1 answer
  • PLEASE HELP AGAIN DUE TONIGHT WILL GIVE BRAINLIST!!!
    15·2 answers
  • Let f(x) = 2x–8 and g(x) = x + 2. Find f(g(x)) and g(f(x)).
    10·2 answers
  • How do I get to -19 from -6
    5·1 answer
  • A rectangle field is ten times as long as it is wide. If the perimeter of the field is 1650 feet, what are the dimensions of the
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!