1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maksim [4K]
3 years ago
10

At a candy store, Erika bought 3 kilograms of cinnamon red hors and 1 kilogram of gummy bears for $21.00. Meanwhile, trene bough

t 3
kilograms of cinnamon red hots and 3 kilograms of gummy bears for $39.00. What is the cost of one kilogram of each type of candy
Red hots
Gummy bears
Mathematics
1 answer:
prisoha [69]3 years ago
7 0

The cost of one kilogram of cinnamon red hots is $4.00 and cost of one kilogram of gummy bears is $9.00

Step-by-step explanation:

Let,

Cost of one kilogram of cinnamon red hots = x

Cost of one kilogram of gummy bears = y

According to given statement;

3x+y=21    Eqn 1

3x+3y=39   Eqn 2

Subtracting Eqn 1 from Eqn 2

(3x+3y)-(3x+y)=39-21\\3x+3y-3x-y=18\\2y=18

Dividing both sides by 2

\frac{2y}{2}=\frac{18}{2}\\y=9

Putting y=9 in Eqn 1

3x+9=21\\3x=21-9\\3x=12

Dividing both sides by 3

\frac{3x}{3}=\frac{12}{3}\\x=4

The cost of one kilogram of cinnamon red hots is $4.00 and cost of one kilogram of gummy bears is $9.00

Keywords: linear equation, elimination method

Learn more about elimination method at:

  • brainly.com/question/1332667
  • brainly.com/question/1349456

#LearnwithBrainly

You might be interested in
Using Heron’s formula, calculate the area of the parallelogram to the nearest tenth of a square unit.
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

the area = 36.7

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ok the first question confuses me what is the volume of the prisom show in the top?
Veronika [31]
Split the shape in to two this is the rectangular side.
15+6=21
21×7=147
147×4=588in
square shape
6+6=12
12×12=144
144×4=576in
then add the answers together
588+576=1164in
1164 is how many more inches greater
5 0
3 years ago
Which function is equivalent to y = 2(x – 4)^2 + 8?
Flura [38]

Answer:

B: y = 2x² - 16x + 40

Step-by-step explanation:

You can find this simply by expanding the given function:

y = 2(x - 4)² + 8

y = 2(x² - 8x + 16) + 8

y = 2x² - 16x + 32 + 8

y = 2x² - 16x + 40

8 0
2 years ago
4,000 hundreds is how many ten thousand
Lemur [1.5K]
The digit 4 is in the ten thousands place. Its value is 4 ten thousands, or 40,000. The digit 7 is in the tens place.
7 0
3 years ago
PLEASE HELP, IM TWO MINUTES LATE
Marina86 [1]

Answer:

20 ft    

Step-by-step explanation:

I believe its 20 ft

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many real roots does he function f(x)=x^2+8x-2 have?<br><br> A 0<br> B 1<br> C 2<br> D 72
    12·1 answer
  • 5/6=x-10/3x+6 solution?
    11·1 answer
  • What is the rate of change<br> X -2<br> Y -39
    15·1 answer
  • Negative three times a number is at least nine
    7·1 answer
  • If two angles are congruent, then they are vertical angles? True or False. If true explain your reasoning. If false, give an cou
    14·2 answers
  • Solve for p.<br>1/3(4p-9)=8p+12
    15·2 answers
  • Can someone help me with this quickly
    6·1 answer
  • What does Point P on the number line represent? (Use the hyphen for negative numbers, such as −9)
    15·1 answer
  • What is the quotient (3x^2 + 4x - 15) divide (x + 3)?
    14·1 answer
  • Segment AB has point A located at (4,2). If the distance from A to B is 3 units, which of the following could be used to calcula
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!