1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Soloha48 [4]
3 years ago
11

Could someone help me

Mathematics
1 answer:
Elan Coil [88]3 years ago
5 0

Answer:

angle measure ABC is 44 °

Step-by-step explanation:

Arc AC is 88°

angle measure ABC is inscribed angle which is half of what a central angle would be

if the angle measure ABC was a central angle, it would as 88° like the arc AC.

Hopefully this helps you understand this concept.

You might be interested in
Is the fraction 1/3 equivalent to a terminating decimal or a decimal that does not terminate
Lapatulllka [165]

Answer:

does not terminate

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Which Property is illustrated?
GalinKa [24]
A + (b + c) = (a + b) + c.....what u have here is the associative property of addition
6 0
3 years ago
Find the diameter of a sphere knowing ONLY the volume.<br> (the volume is 1436.755m^3)
liraira [26]
Formula for the volume of the sphere
\frac{4}{3}  \times \pi \times {r}^{3}
= 1436.755
\frac{1436.755}{\pi \times  \frac{4}{3} }  =  {r}^{3}  \\r = 6.999999935 \\ d = 13.999999
7 0
3 years ago
a taxi driver fills the gas tank and. calculates that the car traveled 356.25 miles using 9.5 gallons of gas how many miles per
earnstyle [38]

Answer:

37.5 Miles Per Gallon

Step-by-step explanation:

You find the unit rate of miles per gallon by dividing the miles by the gallons

356.25/9.5

= 37.5

7 0
3 years ago
What's the sum of 2∕5 and 2∕4 ? Question 4 options: A) 6∕7 B) 9∕10 C) 8∕20 D) 10∕20
denis23 [38]

\frac{2}{5}  +  \frac{2}{4}  =  \frac{2}{5}  +  \frac{1}{2}  =  \frac{4}{10}  +  \frac{5}{10}  =  \frac{9}{10}

Answer: B)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate ƒ(x ) = x 2 + 1 for ƒ(10).<br><br> 2√2<br> 101<br> 21
    11·1 answer
  • For the given equation, y = 0.2(3)^x what is the value of y for x = 2?
    6·2 answers
  • The 64-ounce carton of orange juice costs $4.69. Find the unit price per ounce to the nearest tenth of a cent.
    13·2 answers
  • Find the value of x?
    8·1 answer
  • If a car is traveling at 80 feet/second with 22 inch tires, how fast are the tires spinning in revolutions per second?
    7·1 answer
  • An art gallery is increasing the asking price of its paintings by 60%. A painting now costs $400.00. How much was the painting b
    15·1 answer
  • Determine which expression is equivalent to 15a + 6. (5 points)
    10·1 answer
  • A grain of salt is an example of which geometric figure?
    15·1 answer
  • Identify the length, width, and height of the figure formed.
    15·2 answers
  • What is the ratio for the volumes of two similar spheres, given that the ratio of
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!