1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balandron [24]
3 years ago
13

The 64-ounce carton of orange juice costs $4.69. Find the unit price per ounce to the nearest tenth of a cent.

Mathematics
2 answers:
MrRa [10]3 years ago
8 0

Answer:

13¢ per ounce

Step-by-step explanation:

just divide 64/4.69

Andreas93 [3]3 years ago
3 0

Answer:

13 cents

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The cost of 28 pounds horse feed is 63.28 what is the per pound of horse feed
Bas_tet [7]
$2.26 pounds of horse feed
8 0
3 years ago
Four times a number decreased by 13 minus 2 times the same number is 9. What is the number?
Flura [38]

Answer:

The number is 59

Step-by-step explanation:

13×4-2+9=59

6 0
3 years ago
What is 2 5/8 x 2/3. with the work shown
solong [7]
Https://photomath.net/s/P56lb

The link will show you how to solve the problem but if you still don't get it you download the app Photomath and it will give you more detailed steps.
8 0
3 years ago
A12×p78<br><br> please help idk this
Gennadij [26K]

a12 * p78 = 936ap

Is that the answer u needed?

Hope it is... & Hope it helps

:)

8 0
4 years ago
Gus calculates there were 15.26 grams of fat in the turkey bacon on his sandwich. Each serving of turkey bacon has 4.36 grams of
Sedbober [7]
I would divide 15.26 by 4.36 then check it by multiplying 4.36 by the original answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify 7 log3 k + 6 log3 m − 9 log3 n
    14·1 answer
  • Suppose three days ago was a Wednesday, What day of the week will 365 days from today be?
    9·1 answer
  • Jenny had $17 more than Susan, and together they had enough money to buy a game for $93 and to have a pizza for $6. How much mon
    15·2 answers
  • Norachai and six of his friends went out to eat. They decided to split the bill evenly. Each person paid $9. What was the total
    5·1 answer
  • Please help me with 6-14.
    12·1 answer
  • In the diagram, point D divides line segment AB in the ratio of 5:3. If line segment AC is vertical and line segment CD is horiz
    9·2 answers
  • Please need help with question
    7·1 answer
  • What the distance between (4, 5) and (2, 2)
    11·1 answer
  • Does the function have an absolute maximum or minimum?
    5·2 answers
  • If i multiply X 3times and add 4 it will be equal to multiply X 2times and add 5. what number is X?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!