1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slava [35]
3 years ago
7

Price-club sells a 12-ounce box of crackers for $2.59 and Shop Mart sells 1-1/2 pound box of crackers for $4.68. What is the uni

t price for Price-club and Shop Mart
Mathematics
2 answers:
kaheart [24]3 years ago
8 0

Price-club sells a 12-ounce box of crackers for $2.59 and Shop Mart sells 1 1/2 -pound box of crackers for $4.68. The unit price at Price-Club is $ per ounce, and the unit price at Shop Mart is $ per ounce

Answer:

Unit price at Price-Club is $0.216 per ounce, and unit price at Shop Mart is $0.216 per ounce

Step-by-step explanation:

Price-club sells

12ounces = $2.59

Price per ounce = 2.59/12 = $0.216

Shop Mart sells:

1 1/2 pounds = $4.68

Since 1 pound = 16 ounces

1 1/2 pounds = 16 x 1.5 ounces = 24ounces

Price per ounce = 4.68/24 = $0.195

Unit price at Price-Club is $0.216 per ounce, and unit price at Shop Mart is $0.216 per ounce

katen-ka-za [31]3 years ago
7 0

Unit price would be the price per ounce.

Divide the total cost by the number of ounces:

Price Club : 2.59 / 12 = $0.216 per ounce

Shop Mart: 1-1/2 pounds = 1.5 x 16 = 24 ounces.

4.68 / 24 = $0.195 per ounce.

You might be interested in
True or false 1 2/5 minus 3/4 equals 1/4 plus 2/5
NISA [10]
Get common denominators, and solve for each expression
7/5 - 3/4 = 28/20 - 15/20 = 13/20
1/4 + 2/5 = 5/20 + 8/20 = 13/20
These two fractions are equivalent
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS HELP
LiRa [457]
There is 3600 seconds per hour.
 Multiply the speed per second by 3600 to get the speed in miles per hour then convert to kilometer/hour.

4.9 * 3600 = 17,640 miles per hour

17,640 x 1.6 = 28,224 kilometers per hour

8 0
2 years ago
jason spends 3.24 on 6 chocolate chip cookies. The cookies all cost the same amount. What is the cost of each cookie
Vlada [557]
Divide 3.24 with 6 and the answer will be found

$0.54
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
First five common multiples of 7and 20
gulaghasi [49]
The first 5 Multiples of 7<span> are 35, 70, 105, 140, 175
</span>The first 5<span> Multiples of </span>20<span> are: </span>20<span>, 40, 60, 80, 100
</span>
4 0
3 years ago
Right answer will get a brainlist
Vladimir [108]

It is 12.31 I think.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Help me answer this question please (use full working)​
    7·1 answer
  • ) Of the Statistics graduates of a University 35%, received a starting salary of $40,000.00. If 5 of them are randomly selected,
    14·1 answer
  • suppose 200 students take an exam, graded on a scale of 0-100%. The median exam grade was 78%, the mean exam grade was 68%, and
    12·1 answer
  • Find the domain of the function?<br><br>f(x )= 4x - 7
    5·2 answers
  • The quality control team of a company checked 800 digital cameras for defects. The team found that 20 cameras had lens defects,
    15·1 answer
  • The steps below describe the construction of a line AG that is parallel to segment PQ and passes through a point A outside of PQ
    13·2 answers
  • Hey! 50 points for the taking...
    8·2 answers
  • Solve this I need it solved
    5·1 answer
  • David begins the summer with a savings of $54.00 more than Fatima. David's job pays $8.25 per hour. Fatima's job pays $9.75. If
    7·1 answer
  • Liam ran 4 times around a circular track and did 100 jumping
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!