Price-club sells a 12-ounce box of crackers for $2.59 and Shop Mart sells 1 1/2 -pound box of crackers for $4.68. The unit price at Price-Club is $ per ounce, and the unit price at Shop Mart is $ per ounce
Answer:
Unit price at Price-Club is $0.216 per ounce, and unit price at Shop Mart is $0.216 per ounce
Step-by-step explanation:
Price-club sells
12ounces = $2.59
Price per ounce = 2.59/12 = $0.216
Shop Mart sells:
1 1/2 pounds = $4.68
Since 1 pound = 16 ounces
1 1/2 pounds = 16 x 1.5 ounces = 24ounces
Price per ounce = 4.68/24 = $0.195
Unit price at Price-Club is $0.216 per ounce, and unit price at Shop Mart is $0.216 per ounce