1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa86 [58]
3 years ago
6

The student concession stand buys 6.5 pounds of peanuts for $2.75. What is the price per pound of the peanuts?

Mathematics
1 answer:
zloy xaker [14]3 years ago
5 0
Take 6.5 divided by 2.75 which equals 2.36, 2.36 times 2.75 equals 6.5
You might be interested in
The price of a visit to the dentist is \$50$50dollar sign, 50. If the dentist fills any cavities, an additional charge of \$100$
Goshia [24]

Answer:

The expense of the visit to dental specialist is equivalent to (50+100n)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Michael records the number of miles he runs each week for nine weeks.
Tems11 [23]
Box and whiskers plot
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round to the nearest ones place for the problem as follows......3.9
WINSTONCH [101]
I believe it would be 4.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
20 POINTS ANSWER FAST
Monica [59]
I’m pretty sure the answer is (2,1)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
It doesn't matter which of the two points on a line you choose to call (x1, y1) and which you choose to call (x2, y2) to calcula
frosja888 [35]
The correct answer is true ~ Apex 
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You open a bank account with an initial deposit of $45 and plan to increase the amount deposited by $23 per year. What will the
    8·1 answer
  • mariah owned her grandfather $2.25 but was recently able to pay him back $1.50. How much does mariah currently owe her grandfath
    11·2 answers
  • How many different ways can you make one dollar
    10·2 answers
  • MATH PLEASE HELP 18pts!!
    14·1 answer
  • all a household prosperous if its income exceeds $100,000. Call the household educated if the householder completed college. Sel
    5·1 answer
  • What equation represents a line that passes through (2,-1/2) and has a slope of 3?
    8·1 answer
  • If you know this answer plz help me out asap​
    13·2 answers
  • Help me y’all! Need to turn this in tonight
    13·1 answer
  • (x²y + 3x + 2) + (3x²+y)
    9·1 answer
  • Help me please, anwser me fast please
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!