1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixer [17]
3 years ago
7

GEOMETRY EASY QUESTION PLEASE HELP (I'm overthinking)

Mathematics
1 answer:
Anettt [7]3 years ago
7 0

Answer: True

Step-by-step explanation: the red line is basically there to throw you off <CDA and <BDA are equal

You might be interested in
Please help me thank you
KengaRu [80]

Answer:

false buddy that is the answer

6 0
2 years ago
On Saturday, the vacation resort offers a discount on water sports. To take
MakcuM [25]

Answer:

Let x be the discounting price of a surfing lessons per person

Let y be the discounted price of a surfing lessons per person

The cost of taking a surfing lesson and go parasailing is $130

x + y = 130--------------(i)

25 people take

Surfing lessons, and 30 people go parasailing and a total of $3,650 is collected

25x + 30y = 3650--------------(ii)

We solve for y using equ (i):

y = 130 - x ------------(iii)

Substitute equ (iii) to equ (ii) and solve for x

25x + 30(130 - x) = 3650

25x + 390 - 30x = 3650

-5x = -250

-x = 50

We solve for y using equ (iii):

y = 130 - x

y = 130 - 50

y = 80

So, the discounted price to take a surfing lesson is $50 and the discounted price to go parasailing is $80

3 0
3 years ago
If a city that currently has a population of 1000 triples in size every 8 years, what will the population be in 24 years? Is the
Brilliant_brown [7]
For this case we have a function of the form:
 y = A * (b) ^ t
 Where,
 A: initial amount
 b: growth rate
 t: time
 Substituting values we have:
 y = 1000 * (3) ^ ((1/8) * t)
 For 24 years we have:
 y = 1000 * (3) ^ ((1/8) * 24)
 y = 27000
 Answer:
 
D) 27,000; exponential
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I simplify this
inna [77]
The calculator came up with this -23.399156493247038795316239455591
7 0
3 years ago
At West painting, they get about three calls a day asking for an estimate of the cost for having the interior of a house painted
Veseljchak [2.6K]

Answer:

1 7/8

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Match each transformations to the shape it maps shape 1 onto ... Drag the tiles to correct boxes to complete the pairs
    6·2 answers
  • Median number out of 4 8 10 5 9
    7·2 answers
  • Find the area of the shape shown<br> below.
    13·1 answer
  • Solve the system using the method of you choice: <br> -x + 4y = 12 <br><br> 5x - 2y = -6
    9·1 answer
  • How many solutions does this linear system have?
    9·1 answer
  • PLEASE HELP!! I will award Brainliest and give 55 POINTS!!! THANK YOU
    6·2 answers
  • How many meters are there in 234 cm?
    5·2 answers
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
  • This recipe makes four portions of soup.
    7·2 answers
  • The sum of a number times 2 and 29 is at least 28
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!