1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
3 years ago
11

What is the first day of spring

Mathematics
2 answers:
nasty-shy [4]3 years ago
8 0

Answer:

The first day of spring is  Thursday, March 19th.

The first day of summer is June 20th. So, Spring ends on June 20th.

Step-by-step explanation:

<em>I looked it up on the internet instead of asking on brainly.</em>

8090 [49]3 years ago
4 0

Answer:March 19-June 20

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Carrie borrowed money from her sister Melissa. She has been paying her back $80 a month for the past 5 months. If this is 32% of
MrRa [10]

The money which is borrowed by Carrie to her sister Melissa which she has been paying her back $80 a month is $1250.

<h3>What is percentage of a number?</h3>

Percentage of a number is the part of the whole number which is expressed in the fraction of hundredth. It is represented with "%" symbol.

Carrie borrowed money from her sister, whose name is Melissa. She has been paying her back $80 a month for the past 5 months. Thus, the total amount she has returned is,

x=$80×5

x=$400

Now, the $400 is 32% of the money that she borrowed. Thus, the amount of money which she borrowed is,

\text{Money}=\dfrac{400}{32}\times100\\\text{Money}=1250

Thus, the money which is borrowed by Carrie to her sister Melissa which she has been paying her back $80 a month is $1250.

Learn more about the percentage here;

brainly.com/question/2085058

#SPJ1

4 0
2 years ago
FIND.......16 2/3 % of 96 lamps
r-ruslan [8.4K]
<em>Convert percentage to fraction by dividing by 100</em>
16 2/3 = 16 2/3 ÷ 100 = 1/6

16 2/3 % of 96 = 1/6 x 96 = 16

<span>Ans: 16 2/3 % of 96 lamps = 16</span>
4 0
3 years ago
If five notebooks cost $5.25 how much would 3 cost?
34kurt
3.15. Just find the unit rate which is 1.5 and multiply that by 3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helppppp!!!!!! Plsss
PtichkaEL [24]

Answer:

A!

Step-by-step explanation:

open circle = the number it's on isn't an answer

the arrow is pointing left, the negative side so it's less than :)

6 0
3 years ago
Please find question in photo below. I’m revising for a test I have in a few days, and I can’t figure this out. Please help!
Temka [501]

\large{\rm{\underline{\underline{Answer:}}}}

a) <u>n² + 6 </u>

~Here n is the number of term. So, put n = 1,2,3,4.... to get the term.

  • If n = 1, first term = 1² + 6 = 7
  • n = 2, second term = 10
  • n = 3, third temm = 15
  • n = 4, fourth term = 22
  • n = 10, tenth term = 106

b) <u>3n²</u>

  • If n = 1, first term = 3
  • n = 2, second term = 12
  • n = 3, third term = 27
  • n = 4, fourth term = 48
  • n = 10, tenth term = 300
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Please I need help on this!!
    11·2 answers
  • Which pair of figures shows a dilation With a scale factor of 1 1/2?
    14·2 answers
  • What's 360 ÷120 as a decimal
    8·1 answer
  • If DF= 9x-39, find EF.
    8·1 answer
  • How do you right 0.0001 in expanded form
    5·1 answer
  • Find value of x so that f(x)=7​
    8·1 answer
  • Can you please help me with the answer
    9·1 answer
  • Can you please my math people
    11·2 answers
  • A recipe for sparkling lemonade calls for 4 tablespoons of lemonade mix and 12 cups of sparkling water. Find how many tablespoon
    7·1 answer
  • PLZ HELP PLZ PLZ HELP
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!