An unfavorable materials quantity variance indicates that the actual usage of materials exceeds the standard material allowed for output.
<h3>What do you mean by material quantity variance?</h3>
The material quantity variance refers to the difference between the standard amount and the actual amount of materials used in the production process.
The material quantity variance yield unusual results as it is based on a standard unit quantity that is not even close to the actual usage.
Therefore, an unfavorable materials quantity variance indicates that the actual usage of materials exceeds the standard material allowed for output.
Learn more about Material Quantity variance here:
brainly.com/question/15082996
#SPJ1
Brainly can solve anything
Answer:
Cost per equivalent unit: $60
Explanation:
Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)
Total Production Cost = $90,000
Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units
Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60
Answer:
You should call the place your phone is connected at like metro pcs,at&t,cricket,sprint and report the number
Explanation:They will know what to do