1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivan
3 years ago
15

What are the roots of the polynomial equation?

Mathematics
1 answer:
Nimfa-mama [501]3 years ago
7 0

0 = x² - 26x + 48             48: (1 * 48), (2 * 24)...............-2 + -24 = -26

0 = (x - 2)(x - 24)

0 = x - 2     0 = x - 24

x = 2               x = 24

Answer: C, D

                             

You might be interested in
Write 4=(-8) + 3x as a decimal
Marrrta [24]
4=(-8)+3x
4+8=3x
12=3x
x=4
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
ryan pays $3.78 for a bag of 14 tangerines. find the unit price in dollars per tangerine. if necessary round your answer to the
sveta [45]

Answer: $3.70

Step-by-step explanation: To find unit price per, just divide total units by total price. So in this case dividing 14 ( total tangerines) by 3.78 ( total price paid) gives us the price per tangerine, which is $3.7037, or rounded to $3.70

8 0
2 years ago
Ling must spend no more than $40.00 on decorations for a party. She has spent $10.00 on streamers and wants to buy bags of ballo
Mumz [18]
A, She can buy from 0 to 12 bags, but no more.
4 0
3 years ago
James estimated the total cost of groceries to be $50. The actual cost is$65. What is the percent error. Round to nearest whole
vampirchik [111]

Answer:

Step-by-step explanation:

15%

8 0
3 years ago
Cs<br> R<br> Solve for C<br> t<br> Help me solve for the indicated variable
Masteriza [31]

Answer:

Use the drop-down menus to identify the type of context clue that helped you determine the italicized word’s meaning.

Various protuberances, such as rocks, bushes, and ledges, made it easier for the climber to get up the wall.

 

I made a New Year’s resolution to be generous, but I gave in to avarice instead.

 

The worst result of the hurricane was the inundation of water that flooded streets and basements.

 

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the following<br> a) 2(x+3)= x-4<br> b) 4(5x-2)= 2(9x+3)
    6·1 answer
  • What is the value of n? 9×27+2×31-28=
    6·1 answer
  • Please answer #6-10
    11·1 answer
  • Which model represents the equation below?
    8·1 answer
  • What interger is equivalent to -(-7)?
    15·1 answer
  • Please help me this is due tmrw
    12·1 answer
  • Can someone please help me with please 4 3/5 - 2 1/4
    8·2 answers
  • 24 is what percent of 78?
    9·1 answer
  • What is the easiest way of simplifying √27
    9·2 answers
  • Jaleesa bought 2 notebooks for $8. 75 each and 1 textbook for $74. 95. If the sales tax was 7%,
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!