1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
3 years ago
6

The total cost of Jurislon to be purchased in August is: Multiple Choice $1,839,600 $1,208,700 $1,014,300 $1,017,000

Business
1 answer:
ivann1987 [24]3 years ago
3 0

Answer:  $‭1,014,300‬

Explanation:

The company wants to maintain 20% of the next month's needs as ending inventory.

One Miniwap requires 2.5 kg of Jurision to be made.

Materials purchased is;

= Ending inventory + Materials used - Begining inventory

Ending Inventory;

= 20% of September Jurision

= 20% * 21,300 * 2.5

= 10,650 kg

Materials used

= 2.5 kg * August Miniwaps

= 2.5 * 22,600

= 56,500 kg

Materials Purchased = 10,650 + 56,500 - 10,800

= 56,350‬ kg

Cost of Jurision is $18 per kilo

= 56,350‬ * 18

= $‭1,014,300‬

You might be interested in
Presented below is information related to Bonita Corp. for the year 2017.
SIZIF [17.4K]
............chhtrrrrrssseee
huh
6 0
3 years ago
The following information is available for Windsor, Inc. for the year ended December 31, 2020.
tankabanditka [31]

Answer:

See below

Explanation:

Operating activities:

Net income

$288,646

Depreciation

$164,592

Adjusted

$453,238

Change in working capital:

Accounts payable decrease

$3,759

Tax payable

$4,775

Accounts receivable increase

($8,331)

Inventory increase

($11,176)

Total change

($10,973)

* Cash generated from operating activities $442,265

Investing activities;

Proceed from sale of land

$35,560

Purchase of building

($293,624)

Cash used from investing activities

$258,064

Financing activities

Issuance of shares

$203,200

Treasury shares purchase

$26,416

Dividends paid

($12,192)

Cash generated from financing activities

$164,592

Cash generated for the year

$348,793

Beginning cash

$45,720

Ending cash

$394,513

3 0
2 years ago
Mayan Company had net income of $132,000. The weighted-average common shares outstanding were 80,000. The company has no preferr
katrin [286]

Answer:

EPS = $1.71 per unit

Explanation:

<em>Earnings per share is the total earnings attributable to ordinary shareholders divided by the number of units of common stock .</em>

<em>It represents profit per unit of stock unit  held by common stock holder investor. The higher the more profitable and the  better.</em>

Earnings per share = Earnings attributable to ordinary shareholders / units of common stock

Earnings attributable to ordinary shareholders= Net income after tax - preference dividend  

Net income = 132,000

Preference dividend = Nil

<em>Number of shares at the end of the year = Number of shares at the beginning - number of shares at the end</em>

Number of shares at the end of the year = 80,000 - 3000 = 77,000  units

Earnings = = 132,000 - 0 = 132,000

Earnings per shares(EPS) = $132,000 / 77,000 units = $1.71 per unit

EPS = $1.71 per unit

4 0
3 years ago
Other things being​ equal, demand is less elastic A. the smaller the percentage of a total budget that a family spends on a good
telo118 [61]

Answer:

The correct answer is letter "D": the more substitutes a good has.

Explanation:

Price elasticity of demand is the result of the relation between changes in price and quantity demanded for a good or service. <em>Price elasticity of demand is calculated dividing the percentage change in quantity demanded by the percentage change in price.</em> If the result is equal to or greater than 1, the demand is elastic. This situation implies a minimum change in price will affect by far the quantity demanded of that good or service.

Thus,<em> products with many substitutes are elastic because a minimal change in their price would represent a large change in quantity demanded since consumers will find similar products that satisfy their needs in the same proportion.</em>

3 0
3 years ago
Which kind of norm is so deeply ingrained that the very thought of breaking it brings feelings of disgust or horror?
kari74 [83]
Cultural mores, are unwritten social expectations that are deeply ingrained into a culture
6 0
3 years ago
Other questions:
  • True or False: Entrepreneurs are willing to accept risks for an opportunity to earn a salary by producing a new, innovative prod
    11·1 answer
  • Erp is software designed for _____ and ______ business processes.
    7·1 answer
  • What is the exclusive control of a product and the means of producing it with no regard for quality or customer needs?
    14·1 answer
  • What is the future value of $12,000 after 5 years if the appropriate interest rate is 6%, compounded semiannually?
    14·1 answer
  • Sean is heading out to lunch. He goes to the bank and withdraws $30 from his savings account. He heads to a local deli that sell
    10·1 answer
  • In an analysis of the market for paint, an economist discovers the facts listed below. State whether each of these changes will
    15·1 answer
  • What did the president mean when he said he had to face “very difficult choices” when creating a federal budget?
    5·2 answers
  • Explain the component of general environment ?​
    10·1 answer
  • Paul agrees to sell his clothing store to Michael and, as part of the sale, to execute a covenant not to compete promising not t
    15·1 answer
  • Dream House Builders, Inc. applies overhead by linking it to direct labor. At the start of the current period, management predic
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!