7 because it is within a week according to my guest
Answer:
5/9
Step-by-step explanation:
If the point of the assignment is to get the most amount of cheese per dollar the answer is a.
You just divide the price with the number of ounces you buy and that will give you the price per ounce.
a = 5/(4*5) = $0.25 per ounce
b = 3.24/12 = $0.27 per ounce
c = 4.19/16 = 0.261875
therefore a is the best bang for the buck
Hope this helps :)
Answer:

Step-by-step explanation:
Invert and multiply the way you would any fraction division problem. Then cancel common factors from numerator and denominator.

Answer:
6
Step-by-step explanation:
2,400 divided by 400 = 6