1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Orlov [11]
3 years ago
13

How do you graph a system of equation

Mathematics
1 answer:
Greeley [361]3 years ago
3 0
So, first your going to have to put it in y=mx+b
2x-2y=14
-2x -2x
-2y=-2x+14
now divide everything by -2
y=1x-7
and then do the same to the other equation.
x-y=2
-x. -x
-y=-x+2
now divide everything by -1
y=x-2

Then you just graph it. You plot the y-intercept on the y axis. and then I this case go up one over one and your get the points for each player equation.
y=1x-7. y- intercept:-7. slope:1 over 1
y=x-2. y-intercept:-2. slope:1 over 1
You might be interested in
A 7-pack of plastic rings costs $2.52. What is the unit price? per ring?​
VikaD [51]

Answer:

7 rings = $2.52

then 1 ring will cost = 1/7×2.52

= 0.36

Therefore 1 ring will cost $0.36.

4 0
3 years ago
Alexus is modeling the growth of bacteria for an experiment in science. She assumes that there are B bacteria in a Petri dish at
mihalych1998 [28]

 

dcwwfr3111ecfb ewfrlqkhew rlkfq

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
99 to the power of 69
Nimfa-mama [501]
4.998370298991988e+137
Well, thats a large number. Trust me, im a "prodigy"
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Heydhdhcjhcjkhcjhkhjckzhuisehzcwjkhzxuichslhcuihzuca
Hunter-Best [27]

Answer:

owduifbeiprnjviruvhneijwvbierubvjkrewn rfv

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a lawnmower was regularly $150 and is on sale for $120. By what percentage was the price decreased?/
topjm [15]
The percent decrease is 20%.
150 - 120 = 30
30 divided by 150 = 0.2
0.2 as a percent is 20
Old - New
     Old

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Name the property used to make the conclusion. If x = 3, then 5x = 15.
    10·1 answer
  • The price of a gallon of unleaded gas was $2.81 yesterday. Today, the price rose to $2.86. Find the percentage increase. Round y
    14·1 answer
  • A-2b, If a = - 2.5, b = - 3.3
    10·1 answer
  • What is the value of X? Enter your answer in the box
    6·2 answers
  • When graphing on the complex plane, which quadrant will the complex number 5+17i be found in?
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! 20 Points!! Will give brainliest!!!!!
    7·1 answer
  • I need this help me please
    12·1 answer
  • 1 flower has 10 petals how many petals do 5 flowers have?
    7·2 answers
  • A person's height is 5-ft 3-in. Their shadow has a length of 3-ft 6-in. If a nearby tree has a shadow of length 10-ft 4-in, what
    6·1 answer
  • Select all the correct answers.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!