1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler [38]
4 years ago
10

Sin(x)=1/7. what is x?

Mathematics
2 answers:
Daniel [21]4 years ago
8 0

The right answer is

B.  8.2

forsale [732]4 years ago
5 0
0.224 radians is the ans
You might be interested in
0.1 is 10% of what number?
stiv31 [10]
Let's assign a variable that is the number when multiplied by 10% it is equal to 0.1.

Well let that be x.

Now we want to convert the 10% into a decimal. To convert a percent into a decimal, simply move the % sign two places to the left and make it into a decimal point.

When we say "of" in mathematics what we really mean is to multiply.

0.10 * x = 0.1

That is the equation we need to find the value of x for.

Divide both sides by 0.10

0.10 * x = 0.1

The 0.10 on the left side cancels out.

x = 1

So, the answer to this question is if we multiply 10% by 1 we will get 0.1.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you use numerical expressions to solve real world problems
Sonja [21]
Ask your teacher .... no kidding but really just convert the numbers 
4 0
3 years ago
I'll give brainliest!!! please help!!!
stich3 [128]

Answer:

The answer is the last one. Gravity doesn't have direct contact but it is a force we are all affected by.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which decimal has the greater value: 8,516.50 or 8,516.90?
Lerok [7]
8,516.90 has the greater value.

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Scientific notation 384400km
lianna [129]
3844 x 10²
all you need to do is think about the 10th power
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Canceled checks are negotiable at the bank for the face value. True or false
    13·1 answer
  • 3(x - 2) > - 3 solve the inequality
    7·2 answers
  • If you give me all the answers I'll mark you brainliest​
    6·1 answer
  • A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
    14·1 answer
  • -6x-43-4
    15·2 answers
  • 5x+(6x divided by -9)<br><br> Who ever answer’s this i will mark brainliest
    5·1 answer
  • Please help me I know it’s not a or b so c or b!! Thanks!
    9·2 answers
  • rest of the world 39 hours in 6 days if Kristen wants the same amount of hours each day how many hours did she work each day wri
    7·1 answer
  • One line passes through the points (0, 2) and (3, 4). Another line passes through the
    11·1 answer
  • Arun has 25 chocolates with him. He had given 19 to his friends. What fraction of chocolates are with him?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!