Answer:
D. slope: 3
y-intercept: -3
Step-by-step explanation:
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
21000=a+b
ax.075xt=6xbx.04xt
t cancels out
a=3.2b
21000= 3.2b+b
21000=4.2b
b=5000
a=16000
account with 7.5% had 16000 invested in it.
account with 4% had 5000 invested in it
Answer:
13 slices, 3/10 inches left.
Step-by-step explanation:
10 divided by 3/4 = 10 divided by .75
10 divided by .75 = 13.3
13 slices, .3 inches (3/10) leftover
Answer:
Lee earns 2x.
They both earn 3x.
Step-by-step explanation:
If mic earns x, and lee earns 2 times as much, it will be x * 2, or 2x. Then adding mic's salary, x, the number will result in 2x+x. This simplifies into 3x.