1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Makovka662 [10]
2 years ago
11

I have a math teacher that doesnt really do a good job teaching math and I need to know how to change ratios to unit rates

Mathematics
1 answer:
alex41 [277]2 years ago
6 0
Examples of How to Find Unit Rate or Unit Price

Ryan purchased 3 apples for $1.80. What is the unit price, or the cost of one apple?

<span>We want to know the price per apple unit so we set up a ratio with the number of apples in the denominator. The total price goes in the numerator. So the fraction is 1.80/3.Complete the division: 1.80 ÷ 3 = .60. You can conclude that the per apple price unit rate is $0.60/1. Ryan paid a unit price of $0.60 per apple (60 cents per 1 apple = .60/1).</span>

The pottery store can make 176 coffee mugs in an 8 hour day. How many mugs can they make in one hour?

<span>We want to know the number of mugs made per hour unit so we set up a ratio with hours in the denominator. The total number of mugs made per day goes in the numerator. So the fraction is 176/8.Complete the division: 176 ÷ 8 = 22. You can conclude that the per hour mug-making unit rate is 22/1. The pottery store makes 22 mugs per hour (22 mugs per 1 hour = 22/1).</span>

Kylie can run 12 laps in 30 minutes. How many laps does she run per minute?

<span>We want to know the laps per minute unit so we set up a ratio with minutes in the denominator. The total laps goes in the numerator. So the fraction is 12/30.<span>Complete the division: 12 ÷ 30 = 0.4. You can conclude that the per minute lap unit rate is 0.4/1. Kylie can run 0.4 laps per minute (0.4 laps per 1 minute = 0.4/1).</span></span>
You might be interested in
The equation T^2=A^3 shows the relationship between a planet’s orbital period, T, and the planet’s mean distance from the sun, A
jenyasd209 [6]
T^2 = A^3
T^2 = 2^3
T^2 = 8
Time = sq root (8)
Time = <span> <span> <span> 2.8284271247 </span> </span> </span>





5 0
3 years ago
If you have 3/4 cup of flour how many eighths do you have
tangare [24]
6/8 because 3/4 is an equivalent fraction with 6/8.
3 0
3 years ago
Help me please I only have 5 mins left
Ivahew [28]

Answer:

A.5

B.16

C.11

D.3

E.5

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
76 is 80% of what number?
vfiekz [6]
76 is 80% of 95 and I'll even explain.
80/100 = 76/x from this point you cross multiply which gives you 80x = 76(100) you multiply 76 by 100 and get 7600 so then the equation look like this 80x = 7600 then divide by 80 on both sides and get the answer of x = 95 which is basically your answer I hope this helps :)
8 0
3 years ago
Please tell me how much it would be for 1
Monica [59]

Answer:

small

per Oz

0.269 dollars

medium

per Oz

0.227 dollars

large

per Oz

0.1845 dollars

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve.
    15·2 answers
  • use vectors to decide whether the triangle with vertices p(1,-3,-2), Q(2,0,4), R(6,-2,-5) is right-angled.
    8·1 answer
  • PLZ HELP
    15·2 answers
  • What is -3x - 9 + 15x
    11·1 answer
  • Type the correct answer in each box.
    7·1 answer
  • 4 times as much as the sum of 1/5 and 2/3
    11·2 answers
  • One year, an athlete won a gold medal with a long jump of some
    6·1 answer
  • How do I solve this problem?
    15·1 answer
  • Please help like i really need it
    11·1 answer
  • Find the equation of a line in slope intercept form that is perpendicular to the line y = 2x + 6 through the point (10,4)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!