1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
3 years ago
7

A 2-yard piece of ribbon costs $8.46. What is the price per foot?

Mathematics
1 answer:
pogonyaev3 years ago
6 0

Answer:

1.41 per foot

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Work out : 8 divided by 2/3
MA_775_DIABLO [31]
8 ÷ (2/3)
Divide 2/3 first, because it's in the parenthesis.
Divide 8 by the product of 2/3 = 12.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Josie left an $8.00 tip restaurant. How many was her total bill, if the tip was 20% of the total?
givi [52]
Answer: $48
If she tipped $8.00 then the original bill was $40, and the total was $48
6 0
3 years ago
I need help I am so smart totally.
Contact [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this q7
juin [17]

Answer:

Yes, it is a proportional relationship!

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please someone help! You have to make this word problem into an inequality.
labwork [276]

Answer:

the theater needs to sell at least 100 tickets

Step-by-step explanation:

wants to make at least $1000 and they already have $50, so you take the $9.50 per ticket and add that to the $50.

$1000=$9.50t+$50

1000/50=9.5t

950=9.5t

950/9.5=t

t=100

4 0
3 years ago
Other questions:
  • -5=n/2 I need help because I'm just a dumb kid
    15·2 answers
  • A radio disc jockey has
    7·1 answer
  • Solve the equation. dy dx = ay + b cy + d , where a, b, c, and d are constants. (assume a ≠ 0 and ay + b ≠ 0.)
    8·1 answer
  • Can someone answer this please?
    7·1 answer
  • Could some body help with this? Please and thank you :)
    10·1 answer
  • Find area and round to nearest thousandth
    5·1 answer
  • Suppose that there are 20 numbers in a data set and that they are all different. How many of the values in this data set are bet
    11·1 answer
  • 1. What represents the independent or x variable?
    8·1 answer
  • The lengths of the sides of a triangle are 10, 24, 26. Classify the triangle as acute, right, or obtuse.
    8·1 answer
  • A teacher selects 4 students from her class of 37 to work together on a project. How many ways are there for her to select the s
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!