Easiest way to find out the answer to this is to find out the price of every water bottle. To do that you have to divide the whole value by the amount of water bottles. (3.79/6 & 6.89/12) The first one should equal something around .63 each and the second should be around .57. Technically the second pack is cheaper than the other by around .6 cents.
1. Expand
2x − 2 + 4 = 4x + 4
2. Simply
2x + 2 = 4x + 4
3. Subtract
2 = 4x + 4 - 2x
4. Simplify
2 = 2x + 4
5.Subtract
2 - 4 = 2x
6. Simplify
-2 = 2x
7. Divide both sides by
-1 = x
8.Switch sides.
x = -1
Answer:
I think 60.00 is the answer
Step-by-step explanation:
hope you like my answer
Answer:
i think its c
Step-by-step explanation:
The picture is kind of blurry could you please take a clearer one?