1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
3 years ago
7

Mrs. Feinstein recorded the weight, in pounds, of each of her 8 great-grandchildren. Her data are shown.

Mathematics
1 answer:
LenaWriter [7]3 years ago
3 0

Answer:

D. 44 pounds

Step-by-step explanation:

First add up all the values, which you get 352. Then you divide the answer you just got by the number of values in the data set. Which get you answer of 44 pounds. I hope this helps!

You might be interested in
Kelsey's lst 5 history test scores were 78 85 91 81 and 78. if her sixth test score is an 85 which of the following statements a
Mekhanik [1.2K]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Write 5 and 2/5 as a decimal
Alenkasestr [34]

Answer:

5.4.

Step-by-step explanation:

If we divide 2 by 5 we get 0.4

So 5 and 2/5 = 5.4

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Order from least to greatest 3.2 ,3.14, 19/7, sqrt (14)
Oksanka [162]

Answer: 19/7 ,3.14, 3.2

Step-by-step explanation: Hope this helps Have a brilliant day of learning!

7 0
2 years ago
A pair of parallel lines is cut by a transversal, as shown (see figure):
Anestetic [448]
The answer
let p' be the corresponding angle of the angle p (that is because of the prallelism and the transversal, look the image)
but p' and p are correspondant angles implies p'=p,
looking at the figure, p' and q are opposite angles
so q=p' and p'=p implies   q=p
the answer is
<span>p = q</span>

 


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does the equation y = -x mean
Aloiza [94]

It means the variable y is equal to the negative variable of x.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A car factory produces 100 cars in a day. If c is the total number of cars produced in d days, which equation represents the num
    5·2 answers
  • Help plz asap i need help
    7·1 answer
  • Rita earns $20.00 per hour. If she gets a 6% raise, what will be her new hourly wage?
    9·2 answers
  • The fourth question please.
    9·1 answer
  • What is meant by​ confounding?
    7·1 answer
  • Free Points!!....what is the best restaurant
    15·2 answers
  • How do I solve this?
    15·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • X+13/2=4 what x equal
    8·2 answers
  • An angle measures 130.8° more than the measure of its supplementary angle. What is the measure of each angle
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!