1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yulyashka [42]
3 years ago
15

What is the prime factorization of 96?

Mathematics
2 answers:
NemiM [27]3 years ago
6 0

Answer: Prime factorization of 96 is 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3 or two to the fifth power multiplied by 3

Step-by-step explanation:

96

| \  

48   2

| \  

24   2

| \  

12   2

| \  

6   2

| \  

3   2

Oksana_A [137]3 years ago
5 0

Answer:

C would be the answer 22223

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

You might be interested in
You have a credit card that has a balance of $7590 at an APR of 21.99 % . You plan to pay $400 each month in an effort to clear
cricket20 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
GEOMETRY NEED HELP AS SOON AS POSSIBLE
Aneli [31]

Answer:

BAC=15

Step-by-step explanation:

angle BOA= 180-30= 150

triangle BAO is   isosceles because it has two equal sides, radii of a circumference so the angles ABO=BAO=(180-150)/2=15

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of a triangle with a base of 50 feet and a height of 75 feet’
inysia [295]

Answer:

The correct answer is,

the area of given triangle = 1875 square feet

Step-by-step explanation:

Formula:

Area of triangle = bh/2

b - Base and h - height

It is given that,a triangle with a base of 50 feet and a height of 75 feet’

<u>To find the area of triangle</u>

base b = 50 feet and height h = 75 feet

Area = bh/2 = (50 x 75 )/2

Area = 3750/2 = 1875 square feet

Therefore the area of given triangle = 1875 square feet

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Linda plans to put in wall-to-wall carpet in her bedroom. She measures the dimensions of her bedroom and skectches up the floor
Sunny_sXe [5.5K]

The image of the floor dimensions is missing, so i have attached it.

Answer:

$88.92

Step-by-step explanation:

Looking at the attached floor plan, we have to divide it into two parts to solve easily.

To get the smaller side of the bigger triangle; 3 - 0.6 = 2.4m

Thus,bigger triangle measures; 3.6m x 2.4m

For the smaller triangle, dimensions are; 0.6m x 1.2m

Area of bigger triangle = 3.6 × 2.4 = 8.64 m²

Area of smaller triangle = 0.6 × 1.2 = 0.72 m²

Total area = 8.64 + 0.72 = 9.36 m²

Since the carpet costs $9.50 per sq.m.

Thus;

Total spent for wall to wall carpet is = 9.36 × 9.5 = $88.92

8 0
3 years ago
Simplify completely quantity x squared minus 3 x minus 54 over quantity x squared minus 18 x plus 81 times quantity x squared pl
oee [108]
Your statemtent is incomplete.

I found the samestatment with the complete words: <span>Simplify completely quantity x squared minus 3 x minus 54 over quantity x squared minus 18 x plus 81 times quantity x squared plus 12 x plus </span>36 over x plus 6

Given that your goal is to learn an be able to solve any similar problem, I can teach you assuming that what I found is exactly what you need.

x^2 - 3x - 54            x^2 + 12x + 36
------------------    x   ---------------------
x^2 - 18x + 81              x + 6

factor x^2 - 3x - 54 => (x - 9)(x + 6)

factor x^2 - 18x + 81 => (x - 9)^2

factor x^2 + 12x + 36 = (x + 6)^2

Now replace the polynomials with the factors=>

(x - 9) (x + 6) (x + 6)^2        (x + 6)^2       x^2 + 12x + 36
------------------------------ =  --------------- = --------------------
    (x - 9)^2 (x + 6)                 (x - 9)               x - 9

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph of F(x) shown below, has the same shape as the graph of G(x)=x^ 2 , but it is shifted down 3 units and to the left 2 u
    8·1 answer
  • Julie wrote the rate $108 in 6 weeks as a unit rate.find her mistake and correct it
    8·2 answers
  • The graph compares the ages of 100 randomly selected visitors at a beach in January and in July.
    7·2 answers
  • 2gallon container of window cleaner costs $15.04. What is the price per cup?
    15·1 answer
  • Solve: log5x^3 - logx^2 = 2<br> x = 20
    10·2 answers
  • Why does round pizza come in a square box?
    11·2 answers
  • What are the vertex and the axis of symmetry of the<br> parabola shown in the diagram below?
    12·1 answer
  • HELP ME QUICK FIND THE AREA ILL MARK BRAINLY
    8·2 answers
  • Plz HELP!!!!!! NO LINKS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • The order of the surd 7√8​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!