1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
velikii [3]
3 years ago
11

Sally wants to purchase some snowboarding equipment, clothes, and a season pass. She calculates that it will cost her about $1,8

00. Sally earns $12.00 an hour and works 16 hours each week. Sally decides she can save 20% of her earnings each week. Answer the following questions. SHOW HOW EACH VALUE WAS CALCULATED. (+16pts)
How much does she earn each week?
How much money will she save each week?
How much money will she save each month (assume there are 4.3 weeks in a month)? (Round to the nearest dollar)
How many months will it take her to save the money? (Round up to the nearest full month)
Mathematics
1 answer:
Sonja [21]3 years ago
8 0

<em><u>Total Cost : 1800</u></em>


<u><em>12 dollars * 16 hours = 192 dollars earned</em></u>


<u><em>0.2 percent * 192 = 38.4 dollars saved</em></u>


A.<u><em>She earns 192 dollars every week</em></u>


B.  she will save <em><u>38.4 dollars * 7 weeks = 268.8 </u></em> dollars in a week.


C.  7 days times 4.3 weeks = 30.1 days. <em><u>30.1 days * 38.4 = 1,155.84 dollars every month.</u></em>


D. it will take her  about <em><u>2 months</u></em> to save the money. <em><u>To be exact: 1.6 months.</u></em>


Hope this helped!

You might be interested in
What is the given value of the variable 7/8 times C for C equals eight
goldenfox [79]
7/8 * C

C = 8

7/8 * 8

56/8

7
6 0
3 years ago
If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?
madreJ [45]

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

8 0
3 years ago
Marty’s dog can run 3 miles in 20 minutes. What is the dog’s speed in miles per hour?
stich3 [128]
9mph because 20 minutes time 3 is one hour so multiply 3 by 3 to get 9
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Line (5,-4), slope -4 <br><br> Y-intercept =
user100 [1]

Answer:-2.75

Step-by-step explanation: y+4=-4(x-5) y+4=-4x+5/4 y=-4x-2.75

4 0
3 years ago
You are making a cover for the rectangular sofa cushion. How much fabric do you need to cover the entire cushion?
worty [1.4K]

Answer:

Measure the height of the cushion if you are covering a box cushion. Multiply the width of the cushion by two and the depth of the cushion by two, and add those numbers together to figure out how much fabric you will need to make the sides, front and back of the box cushion. Add 2 inches for seam allowances.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • on the morning of an important game, gail woke up at 4:25. she wanted to wake up 2 hours 35 minutes later. what time did gail wa
    6·1 answer
  • Can i get help? I understand but a little confused
    15·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through (6,-10) and is perpendicular To the line that passes through 4,-6) and (3,-4)
    12·1 answer
  • Let U=(1,2,3,4,5,6,7,8) A={1,3,5,7} B={1,3,5,7} C={5,8} D={2,5,8}. What is the subset
    15·1 answer
  • The morning announcements said that two out of every seven sixth-grade students in the school have an overdue library book. Jasm
    6·1 answer
  • Anyone Know the Answer?
    6·1 answer
  • Beverly fpund a magic bean. If she puts it in the soil , every single day it will grow 4 cm. After how many days will it be 14.5
    6·1 answer
  • 6.) A completely full spherical hot air balloon with a radius of 9 meters is being deflated at a rate of 22 cubic meters per min
    12·1 answer
  • Find the missing angle measurements. 60° 64 45° 49° 53 56 2 ? 649 71°​
    9·1 answer
  • With respect to the diagram, which relationship is false if ∠FEA is supplementary to ∠HGD?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!