1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balandron [24]
3 years ago
8

M1 includes more than just currency because

Business
1 answer:
MariettaO [177]3 years ago
6 0

Answer: Option (A) is correct.

Explanation:

Correct Option: Other assets can also be used to make transactions to buy goods and services.

M1 = Currency with public + check-able/Demand deposits + other deposits with RBI

It includes more than just currency with public because there are some other assets as well which are highly liquefied and helps people in buying goods and services.

Check able deposits is one of the component of M1, other than currency with public. People can withdraw these deposits at any point of time which people generally used make transactions for buying goods and services.

You might be interested in
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Written, Inc. has outstanding 600,000 shares of $2 par common stock and 120,000 shares of no-par 8% preferred stock with a state
Vitek1552 [10]

Answer:

$126,000

Explanation:

Given:

Total outstanding stocks = 600,000

Price per share of common stock = $2

Number of preferred stock = 120,000

Interest rate = 8%

Stock Value = $5

Outstanding year = 3

Total Amount of preferred stock = Principle × Rate × Time

or

Total Amount of preferred stock = ( 120,000 × $5 ) × 0.08 × 3 = $144,000

Since,

The preferred stock value is more than the amount distributed

Hence,

the total amount distributed i.e $126,000 will be received by the preferred stockholders

6 0
3 years ago
(a) which are higher, federal income taxes or state and local income taxes? (b) how much are total income taxes per capita?
victus00 [196]
What.......................
6 0
3 years ago
The number one reason for failure of new business is
Ipatiy [6.2K]
The number one reason for failure of a new business is poor management.


Hope that helped! (:
4 0
4 years ago
What are some certifications that would benefit my career in the financial industry, that I can obtain quickly?
katrin2010 [14]
A business degree !
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 6. Assume that as of August 1, 3,000 units of flat panel displays have been produced and sold during the current year. Analysis
    12·1 answer
  • The accounting profit is equal to
    14·1 answer
  • At the beginning of the month, the Forming Department of Martin Manufacturing had 14,000 units in inventory, 40% complete as to
    10·1 answer
  • You are hired as the consultant to a monopolistically competitive firm. The firm reports the following information about its pri
    7·1 answer
  • The opportunity cost of an additional 100 dolls is 100 fire trucks. b The opportunity cost of an additional 100 dolls is 50 fire
    10·1 answer
  • Terrence Corporation plans to sell 35,000 units of its single product in March. The company has 2,200 units in its March 1 finis
    7·1 answer
  • Please help
    8·1 answer
  • Suppose that Raphael, an economist from an AM talk radio program, and Susan, an economist from a school of industrial relations,
    11·1 answer
  • Help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • bridgeport company changed depreciation methods in 2020 from double-declining-balance to straight-line. depreciation prior to 20
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!