Each result is equally likely to occur!!
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Steps to solve:
47.5 + 4.5x ≤ 65
~Subtract 47.5 to both sides
4.5x ≤ 17.5
~Divide 4.5 to both sides
x ≤ 3.8888888889...
So, yes, the friends will have to share snacks.
Best of Luck!
Because the shadow doubled, the tree is actually only 11 FEET TALL.