1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna35 [415]
3 years ago
9

Whats the answer someone help​

Mathematics
1 answer:
Tems11 [23]3 years ago
7 0
The answer would be A
You might be interested in
Use substitution to solve 1-2.<br><br> 3x – 3y = 9<br> x= 7 – 3y
kondaur [170]

Answer:

Solutions are x =4 and y = 1

Step-by-step explanation:

3x-3y =9

In this equation substitute x=7-3y, we get

3(7-3y) -3y=9\\21-9y-3y=9\\-12y= 9-21\\-12y= -12\\y=1

now substitute y =1 in x equation,

x=7-3(1)\\x=7-3\\x=4

Solutions are x =4 and y = 1

8 0
3 years ago
Which expression is a factor of 21x2 + 13x – 20?
Paul [167]

Answer: 7x-5

Step-by-step explanation:

Assuming the expression is 21^2 + 13x -20.

(7x-5)(3x+4)

8 0
3 years ago
What is constant o proportionality in the equation y=16.14z? PLEASE SHOW HIW TO DO THIS.
Svet_ta [14]
Y = 16.14z  ; the constant of proportionality is 16.14. It is called constant of proportionality because it never changes. It remains constant or the same. Whatever the value of z is, y is directly proportional to z by the rate of the constant of proportionality.


3 0
3 years ago
.-.<br> help me pls it keeps saying that my question short well looks like i cant cuss
PIT_PIT [208]

Answer:

5:3, 20:12, 10/3 : 2, and 8 1/3 : 5.

<em>Hope that helps!</em>

<em>-Sabrina</em>

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A proportional relationship between the number of pounds of pickling cucumbers (x) and the price in dollars (y) can be graphed,
hram777 [196]

Part A: What is the price of 1 pound of pickling cucumbers?

Answer: after surveying the selection, we discovered that 1 pound is equal to 6 to 7 pickling cucumbers that are 3 to 4 inches in length. We decided to use 1 pound of pickling cucumbers for ours calculation sample.

Part B: What does the ordered pair (12, 8) on the graph represent?

Answer: number are plotted on graph quadrants in what are known as ordered pair. An ordered pair consists of two values, x and y. In an ordered pair, x is always the first value and y is always the second value.

Step-by-step explanation: I think this is what you want, hope this help

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • Help me please i will award
    6·1 answer
  • Which is a terminating decimal number? A 3.14159... B2.3 repeated C 1.25 D 7.141414 repeated
    15·2 answers
  • What would the total bill be of a painting that costs $44.80 with a tax rate of 6%
    5·2 answers
  • Write an expression to match the words three times the sum of 8 and 4
    6·1 answer
  • Savannah owns a food truck that sells tacos and burritos. She only has enough supplies to make 150 tacos or burritos. She sells
    13·1 answer
  • The GCF of 10 and 18 is 6.<br> TRUE<br> FALSE
    10·2 answers
  • Please answer this ASAP
    9·1 answer
  • If three points are coplanar, they are also collinear true or false​
    11·2 answers
  • Rome - Test Player
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!