1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Molodets [167]
4 years ago
9

Carys is checking her tax bill for the last year.

Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]4 years ago
3 0

Answer:

$7,440.

Step-by-step explanation:

$0-$11,000 = no tax.

$11,000-$43,000 = 20%.

$43,000-$150,000 = 40%.

The earnings over $150,000 = 45%.  etc....

$45,600, = Revenue

Tax is 11000-43000  is = 0.20 * (32000)

= 11000-43000 = 6400

Tax  is 43000-45,600 is  = 0.40 *(2600)

=  45,600-43000 = 1040

=6400+1040 =7440

You might be interested in
What is 7.55×8 please show work
iVinArrow [24]
Is this Long multiplication?
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Wendell wants to make a wooden lid for a decorative box.
GuDViN [60]

Answer:

496944 is the area im sorry i dont know the rest

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the answer? im trying to figure it out and its hurting my head
Naya [18.7K]
7x-99=2x+1
5x=100
x=20

mark me brainliest if the answer is correct, thank you in advance :)
3 0
3 years ago
Help please. Due Friday
devlian [24]
Right triangle

1) 75.6cm
2)10.14ft
3)16ft

Entire triangle

1)162cm
2)30.94ft
3)20ft
5 0
3 years ago
Classify the expression: 5x^2 + 2x - 6
svp [43]

Answer:

A second degree polynomial or a positive quadratic.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • the length of a rectangle is 2 more than the width and the perimeter is 80. find the dimensions of the rectangle
    15·2 answers
  • An internet company charges a one-time setup fee of $44.99 and a monthly fee of $29.99 for Internet service. The company is offe
    8·1 answer
  • Every year, Calaveras County holds a frog jumping contest. Mia entered her frog into the 100-yard contest and it completed the r
    12·1 answer
  • Just this question I've tried but don't understand it
    5·1 answer
  • Please help and explain!
    11·1 answer
  • A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda
    8·1 answer
  • How long will it take for $3000 to grow to $11,700 at an interest rate of 6.3% if the
    6·1 answer
  • Factor completely 2x^3+6x^2+10x+30
    9·2 answers
  • need help ASAP !! A line segment has endpoints(3,14) and (3,22) which of the following statements is true?
    13·1 answer
  • A plush toy weighed 1/6 of a pound. If a box can hold 5 pounds, how may plush toys could the box hold? HELP ANSWER QUICK
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!