Answer:
50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce
Step-by-step explanation:
maybe
Answer:
-56w^2x^9-24w^3x^6-48w^2x^6
Step-by-step explanation:
Expand by distributing terms.
-(56w^2x^9+24w^3x^6-48w^2x^6)
Then remove the parentheses
Total number of possible outcomes = 36
Total number of outcomes with sum even = 18
P(even) = 18/36 = 1/2
Answer: 1/2
1
Mauricio's mother gave him $5 to spend at the concession stand to buy fruit for himself and
his friends. Oranges cost $0.75 each, and apples cost $0.50 each. What are the solutions to the
inequality that represents the number of oranges and apples Mauricio can buy if x represents
the number of oranges and y represents the number of apples?
Help me please! I’ll make you brainly ! Help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeee
(7)^2-4(5)(-6)=
49+120=169 is the answer