1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reil [10]
3 years ago
10

How many total fat grams should you consume eating 2600 cal per day hint: use 30%

Mathematics
1 answer:
kotykmax [81]3 years ago
3 0

Answer:

780 fat grams

Step-by-step explanation:

30%×2600=780

You might be interested in
Simplify n^4 divided by n1/2
agasfer [191]

Given:

Consider the expression is

\dfrac{n^4}{n^{\frac{1}{2}}}

To find:

The simplified form of the given expression.

Solution:

We have,

\dfrac{n^4}{n^{\frac{1}{2}}}

Using the properties of exponents, we get

=n^{4-\frac{1}{2}}               \left[\because \dfrac{a^m}{a^n}=a^{m-n}\right]

=n^{\frac{8-1}{2}}

=n^{\frac{7}{2}}

Therefore, the simplified form of the given expression is n^{\frac{7}{2}}.

5 0
2 years ago
Plss help, ill give brainiest
White raven [17]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Cylinder volume= V = π r ^2 h

So you times Pie by the radius (diametre divided by two- 3.5) you then square this. After that, times it by the height (10)

So the volume is 384.85.

You then find 30% of this, so times 384.85 by 30%.

You then get an answer of 115.455, and this is equal to A.

I hope this helps, have a lovely day.

5 0
2 years ago
if a bag contains 12 apples, 4 bananas, and 8 oranges what is the part to whole ratio bananas to all fruit
KiRa [710]

Answer:

4 to 24

Step-by-step explanation:

There are 4 bananas which is the part, the whole is all the fruit added together including the bananas.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
In a department store, a $40 dress is marked, “Save 25%”. What is the discount? What is the sale price of the dress?
Alexxx [7]

Answer: The Sale Price Of The Dress Will Be $30

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Kimmy bought a 5kg mg can of peanuts for $4.50 what is the unit price
Lina20 [59]
<span>We know that the cost of 5 kg of peanuts is $4.50, then the unit price per kilogram is $4.50/5 kg = 0.90 $/kg And the unit price per gram is: $0.90 / kg * 1 kg/1000 = 0.0009 $/g or 0.09 cents/gram</span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please I don’t undersatnd what I have to do for the second question. This is a GCF (greatest common factor) problem.
    6·1 answer
  • Two opposite rays____form a line. A. Always B. Never C. Sometimes
    10·1 answer
  • Holly missed 7 of 185 school days this year. Approximately what percent of school days was Holly in attendance?
    13·1 answer
  • Is this the right answer?
    5·1 answer
  • If AB is parallel to CD, which statement must be true
    9·2 answers
  • How many times is one kilogram than one gram
    15·2 answers
  • What is the answer of (-3)3 •(-4)5•(-6)3divded by 6to the power of 6
    6·1 answer
  • Express 4 8/9 as an improper fraction<br><br> A 36/9<br> B 21/9<br> C 44/9<br> D 40/9
    11·1 answer
  • What is the solution of the equation? w - 2 = -3
    13·1 answer
  • [ 1 ] check whether -3 and 3 are the zeroes of the polynomial x² - 9.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!