1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Black_prince [1.1K]
4 years ago
5

A 5 ounce bottle of hair conditioner is priced at $2.55. what is the price per ounce

Mathematics
1 answer:
Sveta_85 [38]4 years ago
5 0

Answer:

¢51

Step-by-step explanation:

The price of once ounce of hair conditioner is 2.55 divided by 5 which is equal to 0.51. Convert that into cents and you get: ¢51.

You might be interested in
What do i do to find the value of an expression
Veseljchak [2.6K]

Answer:

A variable is a letter, for example x, y or z, that represents an unspecified number.

6+x=12

To evaluate an algebraic expression, you have to substitute a number for each variable and perform the arithmetic operations. In the example above, the variable x is equal to 6 since 6 + 6 = 12.

If we know the value of our variables, we can replace the variables with their values and then evaluate the expression.

Step-by-step explanation:

6z+4x=?

 

Solution: Replace x with 3 and z with 2 to evaluate the expression.

6z+4x=?

6⋅2+4⋅3=?

12+12=24

Hope this helps @(^_^)@

7 0
3 years ago
What is the sum of 3+(-5)?
pantera1 [17]

Answer:

Your answer is -2 hope this helps

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many times would m^1/4 need to be expressed as a repeated factor in order to obtain m^2?
Marianna [84]
B.4
1/4 divided by 2 
do the reciprocal
1/4 times 1/2=2/8
divide 8by 2

3 0
3 years ago
Solve for x <br><br> -7(1-8x)=105
Sunny_sXe [5.5K]
-7 + 56x = 105
56x = 105 + 7
56x = 112
x = 2
4 0
4 years ago
What is this equation 41 &gt; 6m - 7
malfutka [58]
Think of the greater than sign as an equals sign. Then, you solve for m
6 0
3 years ago
Other questions:
  • the top of a giant slide is 30 ft off the ground. the slide rises at a 30 degree angle. to the nearest whole.food, what is the d
    7·1 answer
  • Sara has six necklaces, but her mother will only allow her to wear two at a time. How many different combinations of two necklac
    13·2 answers
  • Sporting goods company sells tents in two styles, shown below. The sides and floor of each tent are made of nylon. Which tent re
    8·1 answer
  • Using the quadratic formula to solve 11x2 – 4x = 1, what are the values of x?
    11·2 answers
  • What is the maximum value of the objective function, P, with the given constraints?
    5·1 answer
  • 8/9 * 9/8<br><br> multiply it
    15·2 answers
  • A pet store has 9 dogs, 6 cats, 8 gerbils, and 7 parrots. A pet is chosen at random. What is the probability of choosing a cat o
    9·1 answer
  • jesse bought 2 sheets of stamps. on each sheet there are 5 rows of stamps with 6 stamps in each row. how much did he buy.
    7·1 answer
  • What are the domain and range of this relationship?
    7·1 answer
  • Im beging yall pls help will give brainliest
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!