1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Black_prince [1.1K]
3 years ago
5

A 5 ounce bottle of hair conditioner is priced at $2.55. what is the price per ounce

Mathematics
1 answer:
Sveta_85 [38]3 years ago
5 0

Answer:

¢51

Step-by-step explanation:

The price of once ounce of hair conditioner is 2.55 divided by 5 which is equal to 0.51. Convert that into cents and you get: ¢51.

You might be interested in
Three less than the sum of four times a number and six is eight. Find the number.
vodka [1.7K]
4x + 6 - 3 = 8
4x + 3 = 8
4x = 8 - 3
4x = 5
x = 5/4 <==
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is another way to name 1/4
Sauron [17]
Another way to name 1/4 would be .25
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
60% of all bald eagles survived their first flight. If 25 randomly selected bald eagles are observed, what is the probability th
lesantik [10]

Answer:

100%\%

8 0
2 years ago
Someone who's good at math plz!!!!
Shtirlitz [24]

Step-by-step explanation:

are u sure there is no more context

4 0
3 years ago
Emma and her family are saving for college. The first year will cost $18,500. She received a scholarship for $3,000 and her pare
nata0808 [166]

Answer:

$4,650

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Directions: Describe the transformation. (x,y) -&gt; (5x,5y)
    8·1 answer
  • A scientist you two gallons of liquid for every 3 hours he works. He uses
    11·1 answer
  • I will give you brainliest.
    6·1 answer
  • Someone help me with this algebra question please 100% correct only
    14·2 answers
  • Help pls 6th grade math i will give brainliest
    7·1 answer
  • I need help please help
    11·1 answer
  • To watch a varsity basketball game, spectators must buy a ticket at the door. The cost of an adult ticket is $3.00 and the cost
    11·1 answer
  • Time sensitive!! i really need help thanksss
    12·1 answer
  • Answer quick with explain please!!..
    15·1 answer
  • Find the value of X,Y and Z
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!