1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-s [515]
3 years ago
11

Mandy took a total of 6 quizzes over the course of 3 weeks at this rate, after attending 5 weeks of school this quarter how many

quizzes will mandy have taken?
Mathematics
1 answer:
Over [174]3 years ago
6 0

Answer:

6 quizzes

Step-by-step explanation:

3 divided by 6 is 2 so 2 quizzes per week. attending two more weeks would add 4 more quizzes. By now mandy will have taken 6 quizzes in five weeks.

You might be interested in
Greatest common factor of 76 and 675
babymother [125]
The greatest common factor of 76 and 675 is 1
5 0
2 years ago
Which situation is an example of an observational study?
Ymorist [56]

Answer:

it finding the number of jelly beans

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
cylinder A has a radius of 6 centimeters cylinder B has the same height and a radius half as long as cylinder A what fraction of
REY [17]
Volume of a cylinder=the area of the base multiply the height
Cylinder A's volume: pi*6*6*h=36*pi*h
Cylinder B's volume: pi*3*3*h=9*pi*h
so the fraction is 9/36=1/4
<span />
6 0
3 years ago
How to put 40,023,032 in expanded form
Valentin [98]
40,023,032 = 40,000,000 + 20,000 + 3,000 + 30 + 2
5 0
3 years ago
Brainly please show steps
Alex Ar [27]

Answer:

47.145

Step-by-step explanation:

formula for total surface area of a cylinder is 2×3.143×radius

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Convert to an improper fraction. Type in your answer with the negative in the numerator. -12 3/4
    13·2 answers
  • Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.40. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    14·2 answers
  • The graph shows the functions f(x), p(x), and g(x): Graph of function g of x is y is equal to 2 multiplied by 1.5 to the power o
    15·1 answer
  • Please help me!!!!!!! :)
    13·1 answer
  • An adult blinks about 450 times in 30 minutes. A 12 year old blinks about 150 times in 15 minutes. How many more times does an a
    14·1 answer
  • A manufacturer of precision measuring instruments claims that the standarddeviation in the use of the instruments is less than 0
    10·1 answer
  • My question is in the picture above.
    14·2 answers
  • Find the value if x=2+root3
    7·1 answer
  • HELP PLS I HAVE TO FINISH THIS IN 20 MINUTES PLS HELP!!!!!
    6·1 answer
  • Ava is raising money for a school trip by selling bags of chips and candy bars. The price of each bag of chips is $1.75 and the
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!