1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olin [163]
2 years ago
6

Maize Company incurs a cost of $34 per unit, of which $21 is variable, to make a product that normally sells for $59. A foreign

wholesaler offers to buy 6,600 units at $30 each. Maize will incur additional costs of $1 per unit to imprint a logo and to pay for shipping. Compute the increase or decrease in net income Maize will realize by accepting the special order, assuming Maize has sufficient excess operating capacity. (Enter negative amounts using either a negative sign preceding the number e.g. -45 or parentheses e.g. (45).) Reject Accept Net Income Increase (Decrease) Revenues $ $ $ Costs Net income $ $ $ g
Business
1 answer:
Murrr4er [49]2 years ago
3 0

Answer:

$52,800

Explanation:

The computation of the increase or decrease in net income is shown below:

Particulars         Reject            Accept        net income or decrease

Revenue

(6,000 × $30)                          $198,000    $198,000

Less:

Cost

($6,600 × ($21 + $1)              $145,200     -$145,200

Net                                        $52,800       $52,800

Since the amount comes in positive so the spcial order should be accepted

You might be interested in
A journal designed for entering only sales on account is called the
grandymaker [24]
The answer to the question stated above is letter c. <span>sales journal.
</span>
Sales journals<span> are used for recording sales of merchandise on account, it is sometimes termed as credit sales.
 Cash sales are </span>not recorded on <span>Sales journal  because </span><span>they belong in the </span>cash receipts journal.
6 0
3 years ago
I dont know srh wd g5h h br5h5h5eb gb h5r c4 4 r 34efj 4gtr 243er
nataly862011 [7]

Answer:

Explanation:

Yes

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Clear Music Company produces and sells a desktop speaker for $100. The company has the capacity to produce 50,000 speakers e
Harrizon [31]

Answer:

Explanation:

Unit level costs = $45*1000= $45,000

Add: Additional costs = $10,000

<em>Total cost $55,000</em>

Number of units 1000

cost per unit = 55,000/1000 = $55

At $55 company will be between accepting and rejecting the special order

5 0
2 years ago
Resoudre cette equation suivante. 5 - 6 = 3 +2 x. aidez moi svp .. reponse​
velikii [3]

Answer :

-2

5-6=3+2x

-1=3+2x

-1-3=2x

-4=2x

-4/2=x

-2=x

6 0
1 year ago
The meaning of saving and investment Classify each of the following based on the macroeconomic definitions of saving and investm
Inessa [10]

Answer:

Kate purchases stock in Pherk, a pharmaceutical company.

  • SAVINGS

Hubert purchases a new condominium in Houston.

  • INVESTMENT

Clancy purchases a certificate of deposit at his bank.

  • SAVINGS

Eileen borrows money to build a new lab for her engineering firm.

  • INVESTMENT

In macroeconomics, investment refers to the goods that we purchase not to be consumed right away, but instead will be used to produce more goods or create wealth in the future. E.g. purchase of equipment, new homes by private consumers, additional inventories, etc.

Savings refers to the money that households have left after paying all their taxes, debts, obligations and consumption expenses. E.g. savings in banks

4 0
3 years ago
Other questions:
  • (Life-Cycle Hypothesis) According to the life-cycle hypothesis, what is the typical pattern of saving and spending for an indivi
    7·1 answer
  • A purchaser paid $403.10 for a TV that cost the seller $290. If the seller's markup was 39% of the $290 cost, then what would be
    6·1 answer
  • What amount should Dunbarn report as cash provided (used) by investing activities in its statement of cash flows for the year
    7·1 answer
  • You are a rookie on traffic patrol. You watch as a young black man drives past you in a new silver Porsche. You estimate the car
    9·1 answer
  • Marketing-channel management is related to which of the four ps?
    9·1 answer
  • The cost, in dollars, to produce x designer dog leashes is C ( x ) = 8 x + 3 , and the price-demand function, in dollars per lea
    15·1 answer
  • Theg3eu3guyrgufgrgifrggiygiyrgirgigv
    14·2 answers
  • Imagine that a designer writes content for their online portfolio. To come across as knowledgeable about UX design, they include
    15·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    7·2 answers
  • At present, the gap between those employees who say they want unions and those that have union representation in the private sec
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!