The answer to the question stated above is letter c. <span>sales journal.
</span>
Sales journals<span> are used for recording sales of merchandise on account, it is sometimes termed as credit sales.
Cash sales are </span>not recorded on <span>Sales journal because </span><span>they belong in the </span>cash receipts journal.
Answer:
Explanation:
Unit level costs = $45*1000= $45,000
Add: Additional costs = $10,000
<em>Total cost $55,000</em>
Number of units 1000
cost per unit = 55,000/1000 = $55
At $55 company will be between accepting and rejecting the special order
Answer:
Kate purchases stock in Pherk, a pharmaceutical company.
Hubert purchases a new condominium in Houston.
Clancy purchases a certificate of deposit at his bank.
Eileen borrows money to build a new lab for her engineering firm.
In macroeconomics, investment refers to the goods that we purchase not to be consumed right away, but instead will be used to produce more goods or create wealth in the future. E.g. purchase of equipment, new homes by private consumers, additional inventories, etc.
Savings refers to the money that households have left after paying all their taxes, debts, obligations and consumption expenses. E.g. savings in banks