1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexira [117]
2 years ago
5

The length of a ribbon is 7/ 8 meter. Sun Yi needs pieces measuring 1/ 7 meter for an art project. What is the greatest number o

f pieces measuring 1 /7 meter that can be cut from the ribbon? How much ribbon will be left after Sun Yi cuts the ribbon?
Mathematics
1 answer:
Solnce55 [7]2 years ago
7 0

Answer:

7, 1/8th will be left after sun yi is done

Step-by-step explanation:

You might be interested in
7/12 - □ = 1/6<br><br><br>□ = ________​
xz_007 [3.2K]
The answer is 5/12 because 1/6 converts to 2/6 and 7/12-2/6 is equal to 5/12
4 0
2 years ago
A __________ is a rule that assigns each value of the independent variable to exactly one value of the dependent variable.
rosijanka [135]

Answer:

A function is a rule that assigns each value of the independent variable to exactly one value of the dependent variable.

Step-by-step explanation:

hope that it helped you

7 0
3 years ago
You order two servings of pancakes and a fruit cup. The cost of the fruit cup is $1.50. You leave a 15% tip. Your total bill is
lesantik [10]

Let us assume cost of one serving of pancakes = $x

So, the cost of two serving of pancakes = 2 times of x = $2x.

Given cost of the fruit cup = $1.50

Ordered two servings of pancakes and a fruit cup.

Total billed amount = $11.50.

We can setup an equation now,

Cost of two serving of pancakes + cost of the fruit cup + 15%tip = $11.50.

2x + 1.50 + 15% of (2x+1.50) = 11.50.

2x+1.50 + 0.15*(2x+1.50) =11.50

2x+1.50 +0.30x + 0.225 =11.50

Combining like terms

2.30x + 1.725 =11.50

Subtracting 1.725 from both sides

2.30x + 1.725-1.725 = 11.50-1.725

2.30x = 9.775

Dividing both sides by 2.30.

2.30x/2.30 = 9.775/2.30.

On simplifying we get,

x= 4.25.

Therefore, the cost of one serving of pancakes = $4.25.



5 0
3 years ago
1. The sum of 6 and the quotient of a number and 4 is 10.
Naya [18.7K]

Step-by-step explanation:

20÷4=20/4=5 is the quotient I'm pretty sure

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is a statistical question? Select all that apply A. How many cats do you own? B. How old is your cat? C.
Mashutka [201]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

For all the other questions, there is more than one question.

Please mark as Brainliest! :)

Have a nice day.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
    12·1 answer
  • How big is a acute obtuse and right angles degrees
    8·2 answers
  • HELP PLEASE! 30 POINTS AND WILL MARK BRAINLIEST.
    14·1 answer
  • What is segment LO to Triangle LMN?​
    15·2 answers
  • Help me please pass math
    8·1 answer
  • Help plz..And No links!! I repeat No links!!
    8·1 answer
  • Which word has a negative connotation?
    12·2 answers
  • John says the transformation rule (x, y) Right-arrow (x + 4, y + 7) can be used to describe the slide of the pre-image (4, 5) to
    9·2 answers
  • Will someone help me with this
    11·1 answer
  • Two numbers are in the ratio 7:9 if the sum of the number is 112 then the lrger number is?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!