Answer:
0.715
Step-by-step explanation:
Answer:
discount=MP-SP
=Rs420-Rs405
=Rs15
Step-by-step explanation:
Answer:
24 oz has the lowest cost per ounce.
Step-by-step explanation:
12 oz ---> $2.49
1 oz --> $2.49/12
1 oz --> $0.2075
14 oz --> $3.15
1 oz --> $3.15/14
1 oz --> $0.225
20 oz --> $5
1 oz --> $5/20
1 oz --> $0.25
24 oz --> $4.56
1 oz --> $4.56/24
1 oz --> $0.19 ..........this is the lowest cost per ounce
36 oz --> $7.2
1 oz --> $7.2/36
1 oz --> $0.2
Prism volume = lbh
= 10*8*12
= 960cm^3
Note: I'm assuming the hole was cut right through it...
Hole volume = lbh
= 2*3*12
= 72cm^3
Final volume = 960 - 72 = 888cm^3
If there are 50 teens in the program and 34% of them have two siblings, then we need to multiply 50 by 0.34 to find 34 percent of 50. 50*0.34 = 17. Therefore, there are 17 teens who have two siblings.