1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alisha [4.7K]
3 years ago
15

Solve for w: -5(3-w)+4=-5/6(24-6w)

Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]3 years ago
6 0

Answer:

no solution

Step-by-step explanation:

well first you gotta distribute

-5(-3 - w) + 4 = -5/6(24 - 6w)

15 + 5w + 4 = -20 + 5w

19 + 5w = -20 + 5w

+20           +20

39 + 5w = 5w

      -5w    -5w

39 ≠ 0

therefore there is no solution (which is the answer)

You might be interested in
Michelle has fifteen more than two times as many pieces of candy as her sister. Which expression represents the number of pieces
navik [9.2K]

Answer: I know about this question I’m struggling on it..

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Ill mark brainlist plsshelp
Mars2501 [29]
Multiply both sides by 30
30(15/18) = y
we then multiply 30*15 = 450
450/18 = y
we then get
y = 25
5 0
2 years ago
Mai is making personal pizzas. For 4 pizzas, she uses 10 ounces of cheese. How much cheese does she use for each pizza?
Delvig [45]

Answer:

2.5 ouces

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the reduced form of 210/350
Alexxx [7]

Answer:3/5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
David made
Zina [86]
Hi there

You made per hour
342÷18
=$19
You made for 8 hours
$19×8
=$152

Hope it helps
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Tiffany tried to solve an equation step by step.
    5·1 answer
  • You are setting up a zip line in your yard. You map out your yard in a coordinate plane. An equation of the line representing th
    6·1 answer
  • Is every whole number a multiple of 1?
    12·2 answers
  • What's the quotient of 13 divided by 1690?
    12·1 answer
  • What is the value of x to the nearest tenth?<br> 43°<br> 12<br> Х
    5·1 answer
  • Below is a table of revenue and cost, in thousands of dollars, of a business. Use the best fit line to estimate the number of mo
    12·1 answer
  • If you put $25 each month into a savings account that paid a simple interest rate of 6.5% each year, how much would you have in
    10·1 answer
  • Annabelle picked 200 apples at a local orchard. If 40% of the apple were green apples, how many green apples for annabelle pick?
    14·2 answers
  • ∠A and ∠B are supplementary angles. If m∠A=(2x+26)∘ and m∠B=(x+25)∘, then find the measure of ∠B. [ 50 POINTS]
    12·1 answer
  • Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3. 99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2. 99?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!