1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Studentka2010 [4]
3 years ago
14

An item has a listed price $95. if the sales tax rate is 7%, how much is the sales tax?​

Mathematics
1 answer:
madam [21]3 years ago
7 0

Answer:

$6.65

Step-by-step explanation:

Total sales tax = Item cost * sales tax rate

Item Price: $95

Sales tax rate: 7% = 0.07

95*0.07=6.65

Total sales tax = $6.65

I hope this helps! (✿◕‿◕✿)

You might be interested in
Help meeeeeeeeeeeeeeeee
Inga [223]

Answer:

27

Step-by-step explanation:

The width of the frame is 9. If Marcia needs it to be THREE times as long as it is wide, that would mean she would have to multiply 3 x 9 which equals 27

7 0
3 years ago
WILL MARK BRAINLIEST IF CORRECT !!!
True [87]

Answer: If the corresponding angles of two triangles are not congruent, then the triangles are not congruent.

Step-by-step explanation:

If the corresponding angles of two triangles are not congruent, then the triangles are not congruent.

A contrapositive statement is when you take the original statement, "flip" it around, and write the opposite of the original statement. Here's an example:

<u>Original statement:</u> The grass is wet because it was raining.

<u>Contrapositive statement:</u> It was not raining, so the grass is not wet.

Notice how we "flipped" the original sentence around, as wrote it's "opposite".

7 0
3 years ago
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were
Fittoniya [83]
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

8 0
3 years ago
Set X: {51,49,37,28,33,39,49,42} <br><br> Set Y :{23,2934,36,39,22,25,33}
SpyIntel [72]

Answer:

X

Step-by-step explanation:

126

8 0
3 years ago
Which angle number is adjacent to angle to ZOKL? <br>​
Eduardwww [97]

Answer:

there aint no picture

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • The table below shows the average temperature, in degrees Celsius, in Jacobs city over a period of five months
    8·1 answer
  • -5 (-1 + 6)need help ​
    7·1 answer
  • Identify the number that does not belong with the other three. Explain your reasoning. 26.6 repeating 6, square root 48, negativ
    8·1 answer
  • Find the Vertex Point.
    7·1 answer
  • Help number 25. A and B and C
    15·1 answer
  • What is the total surface area of a rectangular prism box that measures 5 feet by 1 foot by 1 foot
    12·1 answer
  • Help me asap!!!! its an emergency
    10·2 answers
  • Takeout orders on a typical saturday
    5·1 answer
  • Find the values of the variables in the parallelogram. The diagram is not drawn to scale. (Image is attached below)thank you in
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!