1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harlamova29_29 [7]
3 years ago
8

Jill has $1.25 in her pocket. The money is in quarters and dimes. There are a total of 8 coins. How many quarters and dimes does

Jill have in her pocket?
Mathematics
2 answers:
ArbitrLikvidat [17]3 years ago
6 0

Answer:Jill has 5 dimes and 3 quarters.

Step-by-step explanation:

The worth of a dime is 10 cents. Converting to dollars, it becomes

10/100 = $0.1

The worth of a quarter is 25 cents. Converting to dollars, it becomes

25/100 = $0.25

Let x represent the number of dimes that she has in her pocket.

Let y represent the number of quarter that she has in her pocket.

There are a total of 8 coins. This means that

x + y = 8

Jill has $1.25 in her pocket. This means that

0.1x + 0.25y = 1.25 - - - - - - - - - - - 1

Substituting x = 8 - y into equation 1, it becomes

0.1(8 - y) + 0.25y = 1.25

0.8 - 0.1y + 0.25y = 1.25

- 0.1y + 0.25y = 1.25 - 0.8

0.15y = 0.45

y = 0.45/0.15 = 3

x = 8 - y = 8 - 3

x = 5

erica [24]3 years ago
5 0

Answer:

  • 3 quarters
  • 5 dimes

Step-by-step explanation:

Let q represent the number of quarters (the higher-value coin). Then 8-q is the number of dimes, and Jill's total amount in change is ...

  0.25q +0.10(8-q) = 1.25

  0.15q + 0.80 = 1.25 . . . . . . . eliminate parentheses

  0.15q = 0.45 . . . . . . . . . . . . . subtract 0.80

  q = 3 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . divide by 0.15

  the number of dimes is 8-q = 8-3 = 5.

Jill has 3 quarters and 5 dimes.

You might be interested in
Plz help with math and show your work
Inga [223]
26.   2x^2 +4x -10 = 0       (-4 + - (root(4^2 - 4*2*-10)))/2*2   =  
(-4 + - (root(96)))/4
(-4 + (root(96)))/4  ≈  1.45
(-4 -  (root(96)))/4  ≈  -3.45

27. f(x) = 0 when any of the components that multiply together equal 0 for this function therefore   x -2 = 0    x +3 = 0    x -5 = 0   so   f(x) = 0 when x = 2, -3 or 5 


28. It looks like it shows you how to do it
4 0
3 years ago
Help me out please :)
Veseljchak [2.6K]

Answer: -6 is the answer

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the answer to 1.3 (6.3r - 4.2) = 66.9
liubo4ka [24]
R = 804/91


8.835

this is ur answer i how i helped
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the range of g(x)=3(2)^x-1?
Juli2301 [7.4K]
This one is C since the graph of 3(2^x) approaches 0 and does not touch zero so if we subtract 1 then the limit would be -1
4 0
3 years ago
Solve the equation.<br> 2/3 = z/15 <br> z=
Alexxx [7]
Z=10





....................
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A local telephone company offers a long-distance telephone plan that charges $5.25 per month and $0.08 per minute of calling tim
    8·2 answers
  • N 1968, it cost $54,000 for a 30-second commercial during the Super Bowl. In 1973, the cost for a 30-second commercial was $88,0
    13·1 answer
  • A polynomial function with leading term 8x ^9 has a degree of what?<br>​
    11·1 answer
  • Statistics from the Riverside Police Department show that in the last 12 years there were 648 reported crimes in the city. Find
    12·1 answer
  • What is the base two representation of the number 129?
    12·1 answer
  • Abby read 1/10 of a novel in 1/2 an hour. How long will it take her to read one novel?
    6·1 answer
  • Hey can you please help me posted picture of question
    15·1 answer
  • Monty invested 8600 in a savings account with a yearly interest rate of 5% for 12 years how much simple interest did he earn
    14·2 answers
  • A and B share the cost in a ratio of 3:2 the cost is £85 how much does A pay
    15·1 answer
  • A store sells 12 cans of nuts for $21. What is the unit price?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!