Answer:
Let the price of the maths book be m and price of the novel book be n
Given that,
Total cost of the books is $54
The price of math book is $8 more than 3 times the price of novel book.
we get,
The system of equation as,

Hence the system of equation to determine the price of the maths and novel book is,
Use the difference of squares factorization - that for any numbers a and b, (a-b)(a+b)=a^2-b^2.
We have:
(x^2+1)(x^2-1)=x^4-1
In addition:
(x-1)(x+1)=x^2-1, so we have:
(x^2+1)(x+1)(x-1)
As our complete factorization.
Answer:
B ) c = 0.65n
Step-by-step explanation:
To find how much a single pound costs, divide the total cost by the total weight (2.60 ÷ 4). So, the cost (c), equals $0.65 per pound.
no se sabe
Step-by-step explanation:
knwiowkwkwnwkkwmwnw w w.qosmsls.w
She can ride 15 rides because 60/4=15