1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
worty [1.4K]
3 years ago
13

Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

Mathematics
2 answers:
MaRussiya [10]3 years ago
5 0
Each pencil cost $2.

Explanation: She had $24 before buying the pencils and after she had $10. 24-10=14 so the total she spent on pencils was $14. She bought 7 pencils so you divide 14 by 7 (14/7=2) which equals 2. So each pencil cost $2.
evablogger [386]3 years ago
5 0

Answer:

They are $2 dollars a piece

You might be interested in
Evaluate-2x3 - 2x2 - 4x-2 for x=-2.<br> A.-18<br> B. 16<br> C. -2<br> D. 14
dmitriy555 [2]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

-2x^3 - 2x^2 - 4x-2

Let x = -2

-2 (-2)^3 - 2 (-2)^2 -4(-2) -2

Exponents first

-2 (-8) -2 (4) -4(-2) -2

Then multiply

16 -8 +8 -2

Then add and subtract

14

4 0
3 years ago
Please solve fast, easy question
DochEvi [55]

Answer:

I think its C

Step-by-step explanation:

Hope this Helps :)

Plz mark Brainliest If Correct!!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Every morning, Harry trains his dog, Ginger. They practice the "sit" command 6 times for every 4 times they practice the "down"
artcher [175]
12=8 18=12 24=16 (find 2/3 of each one)
So 8, 12 and 16
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write four related fact. use pictures to show how the number sentences are related.
sleet_krkn [62]
Division , timetable , adding , and subtracting
8 0
4 years ago
PLEASE SOLVE CORRECTLY!!! I HAVE CHECKED THE ANSWER AND IT SAYS $64.67 BUT I DON'T KNOW THE PROCESS TO GET THAT ANSWER!!! HELP!!
Sphinxa [80]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

First determine how much is subtracted from the account

12.57+24.95+36.86 =74.38

They charge .15 per check=3*.15 = .45

Subtract the amounts of the checks and the check fees

139.50-74.38-.45 =64.67

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2. Which answer is equivalent to "y less than 2 times 7"?
    12·1 answer
  • Evaluate f(x) =1/3x for x = 4.
    5·2 answers
  • 90 is 25 percent of what number?
    6·2 answers
  • How do I solve for x?
    6·1 answer
  • The height of one solid limestone square pyramid is 21 m. A similar solid limestone square pyramid has a height of 30 m. The vol
    6·1 answer
  • The current I in an electrical conductor varies inversely as the resistance R of the conductor. The current is amperes when the
    11·1 answer
  • Write an equation of the line below.
    12·1 answer
  • On a 4-hour bike ride. Talal averaged 5.75 miles per hour. Write an equation and find the total distance.
    14·1 answer
  • The following table shows how far a bus has gone in t hours. Which of the following equations represents this information?
    5·1 answer
  • Help please ;(
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!