1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Travka [436]
3 years ago
10

D the length of a line segments with the following endpoints. (2,5) (5,9)​

Mathematics
1 answer:
Veseljchak [2.6K]3 years ago
5 0

Answer:

The length of this line is of 5 units.

Step-by-step explanation:

Distance between two points:

Suppose that we have two points, (x_1,y_1) and (x_2,y_2). The distance between them is given by:

D = \sqrt{(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2}

In this question:

The length of the line is the distance between these two points. So

d = \sqrt{(5-2)^2 + (9-5)^2} = \sqrt{3^2+4^2} = \sqrt{25} = 5

The length of this line is of 5 units.

You might be interested in
-11 3(4-5a)=? -11 12-15a =1-15a
den301095 [7]
Answer = a=12/7=1.714
6 0
3 years ago
Look at this please i dont need help im just trying to tell everybody something
Alja [10]

Answer:

yasssasasasas

Step-by-step explanation:

oioiioio

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help plotting before 6:30
torisob [31]

That’s for #1.I can’t read the points for #2

7 0
3 years ago
Which model represents the factors of x2 + 9x + 8?
Tomtit [17]

Answer: the answer is D

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

19.1

Step-by-step explanation:

Let's assign some variables to this triangle.

angle A = 63°

angle B = unknown

angle C = 71°

side a = 18

side b = y

side c = x

By the law of sins, applicable to ALL triangles, we have:

\frac{sin(A)}{a} = \frac{sin(B)}{b} = \frac{sin(C)}{c}

Let's then take the equation for angles A and C, in order to isolate the c (which is our x to find).

we then have

c = \frac{sin(C) * a}{sin(A)} = \frac{sin(71) * 18}{sin(63)} = 19.10

So, the answer is the second one.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Explain how making a table helps to compare two or more sets of data that have been presented in different ways.
    13·2 answers
  • You order two servings of pancakes and a fruit cup. The cost of the fruit cup is $1.50 you leave a 15% tip. Your total bill is $
    9·1 answer
  • A grain silo is show below ,168 length and 6 width what is the volume of the green in the completely fill the cello rounded to t
    11·1 answer
  • A customer's monthly trash collection bill was $24.74. Due to a rate increase, her monthly bill is now $26.86. To the nearest te
    5·1 answer
  • I lost my protractor,what else can I use to measure and name angles? Thanks a lot!
    12·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through the points (26, 7) and (-39, 12)?
    6·1 answer
  • Write a real-life word problem that involves one-variable equation. Discuss how you would go about solving this problem.
    5·1 answer
  • Y = 6x - 13<br> 5x - 2y = 5<br> Using the substitution method
    7·1 answer
  • If a pack of M&amp;Ms contains 40 M&amp;Ms in class $1.20 what is the unit price
    6·1 answer
  • PLEASE HELP MIDDLE SCHOOL MATH​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!