1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
7

8$ for 2 pounds of rice as a unit rate

Mathematics
2 answers:
elixir [45]3 years ago
6 0

it would be $4 per pound of rice

pantera1 [17]3 years ago
3 0

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

8.00 / 2 = 4

The unit price is four dollars per pound

You might be interested in
What are the values of x in the equation 4x^2+4x-3=0
ludmilkaskok [199]
I have an answer and an explanation!

ANSWER:X=\frac{1}{2}   (or) x= \frac{-3}{2}


Explanation:

<span>{Let's solve your equation step-by-step.}
</span>4 x^{2} +4x-3=0

<span>{Step 1: Factor left side of equation.}
</span>(2x-1)(2x+3)=0

{<span>Step 2: Set factors equal to 0.}
</span>2x-1=0 (or) 2x+3=0<span>
</span>
3 0
3 years ago
Jimmy gets a discount of 35% for a pair of sneakers with an original price of $70 he also gets a discount of 25% on a shirt with
Fed [463]

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

$70 X .35 = $24.50 sneaker discount

$30 X .25 = $7.50 shirt discount

$24.50 + $7.50 = $32.00

5 0
3 years ago
Group presentations are always better than solo speeches.<br><br> True<br> False
kati45 [8]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

Its tru

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A grand piano can weight 1 and half ton how many ounces can a grand piano weigh
Korvikt [17]
1.5 tons= 48,000 ounces
6 0
3 years ago
Find the length of AB
igomit [66]

Answer:

B 25.2

Step-by-step explanation:

AB = AC - BC

= 51.8 - 26.6 = 25.2

3 0
3 years ago
Other questions:
  • if an office of 36 typist uses 12 dozen envelopes per day how many dozen envelope would an office of 125 typists of use?
    8·1 answer
  • How much is 1/2 of a century
    10·2 answers
  • Miley drove 288 miles in 4 1/2 hours. What was Miley's average speed in miles per hour?
    8·2 answers
  • 1,000X8000-1000+4000X50
    9·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through the point (4, 3) and is perpendicular to the line x + y = 4?
    14·1 answer
  • Select the correct answer.
    9·1 answer
  • The mean temperature for the first 7 days in January was 6 °C.
    9·1 answer
  • A fish was swimming LaTeX: 2\frac{1}{2}2 1 2 feet below the water's surface at 1:00 p.M. Three hours later, the fish was at a de
    8·1 answer
  • Suppose there are two circles where the radius of one circle is twice the radius of the other circle. Each circle has an arc whe
    15·1 answer
  • I need an answer and explanation. A student spends the same amount each week for bus fare. In 5 weeks, he spends $115. Which equ
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!