1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
2 years ago
7

8$ for 2 pounds of rice as a unit rate

Mathematics
2 answers:
elixir [45]2 years ago
6 0

it would be $4 per pound of rice

pantera1 [17]2 years ago
3 0

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

8.00 / 2 = 4

The unit price is four dollars per pound

You might be interested in
Please help math problem
dedylja [7]

Answer :im not very sureeee

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A rectangular prism has the dimensions 8 feet by 3 feet by 5 feet. What is the surface area of the prism?
raketka [301]

Answer:

A=158

Step-by-step explanation: SA = 2 × l × w  +  2 × l × h  +  2 × w × h

8 0
2 years ago
I need help pls this is to confusing
OleMash [197]

Answer: the value of a is less than b because its to the left

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Identify the terms of each expression 7 + 5 p + 4r + 6 s ​
inn [45]
13+5p+4r you add 7+6=13 then you bring down the rest
3 0
3 years ago
The hypotenuse of a right triangle is 17 cm long. If one of the remaining two sides is 8 cm in length, then the length of the ot
VashaNatasha [74]

don't know

Mark as brainlist

mate

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • an investment of $5000 earned $1050 for 1 year. How much will an investment of $9000 earn at the same rate for 1 year?​
    5·1 answer
  • What are the divisors of 12,300
    11·2 answers
  • What is (3x-5)+(-4x+1)
    8·1 answer
  • 3/4 ÷ 6 please help me
    11·1 answer
  • Order from least to greatest<br> 14,20,15,10,7,12,14,15,10
    14·2 answers
  • The product of a number and 4 is 69. What is the number?
    9·1 answer
  • What did jonny say to papa his butt inches HAAHAHAAHAH is my joke funni
    9·1 answer
  • Someone pls help me with this
    14·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP !!!!
    11·2 answers
  • Simplify. Dividing radicals
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!