1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexus [3.1K]
3 years ago
8

Non proportional dimensional change

Mathematics
1 answer:
nignag [31]3 years ago
6 0
Which questions?????
You might be interested in
Need 78 pieces of wood 29 cm long. Boards are 6 m long. How many boards are needed?
Wittaler [7]

I believe the answer is 4 because 6m/29= 20.6897 and so then you do 20.6897 x 3= 62.0691. So 3 is too small so do 20.6897x 4= <span>82.7588. 82 >78 so the answer is that you need 4 boards.
</span>

5 0
3 years ago
I need help ASAP
Firdavs [7]
I think it’s B I’m not sure
7 0
3 years ago
PLEASE HELP THIS IS DUE IN 5 MINS
Anastaziya [24]

Answer:

Answer is B the 2nd one hope it’s right i think i did this

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
How can you write 72+(8+19) to make it easier to add
max2010maxim [7]
There's a key problem in this question compelling you to actually rewrite it like that! Mathematically that is inaccurate and incorrect. If you do 72(8+19) it seems as if you are going to do 8+19*72 as in algebra whatever is outside the bracket is bound to go multiplied so technically (8+19)+72 would make more sense and the answer is

Using bidmas do the brackets first

8+19= 27
27+72=99
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Omar is born weighing 8 pounds,3 ounces.The doctor says he should gain a about 5 ounces each week for the next 4 weeks.How much
hoa [83]
Start weight- 8.03
week 1 - 8.8
week 2 - 8.13
week 3 - 9.03
week 4 - 9.08

So, the Omar should weigh 9 pounds 8 ounces by the end of 4 weeks.

I hope this helped!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • you have two pizzas that have 5 out of 8 slices left to share equally with 3 people. how much pizza will each person get?
    5·1 answer
  • A 36oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce?
    10·2 answers
  • The revenue for a vehicle rental store is $5460 . There were 208 cars and 52 vans rented. A van rents $10 more than a car
    5·1 answer
  • A window is shaped like a rectangle whose perimeter is 182 in . The length is 6 times as long as the width. Find the length and
    12·1 answer
  • Please help me with this question.
    11·1 answer
  • Use log4(2) = 0.5 to approximate the value of log4(32)
    5·1 answer
  • An airplane flies from City A in a straight line to City B, which is 120 kilometers north and 180 kilometers west of City A. How
    5·1 answer
  • If your cell phone bill was $67.82 and there is a 7.5% late fee How much will your bill be with the late fee included
    15·1 answer
  • 3 fifths÷7 eighths please help
    8·1 answer
  • Determine if the statement "Opposite sides of a parallelogram are congruent." is always, sometimes, or never true. Always, somet
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!