1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
drek231 [11]
3 years ago
15

A student bought 11 pencils and a pad of paper. The pencils each cost the same amount. The pad of paper cost $4.99. The student

spent a total of $18.74, not including tax. A) Write an equation that can be used to find the cost, X, in dollars, of each pencil. B) what is the cost of each pencil
Mathematics
1 answer:
AleksAgata [21]3 years ago
3 0
No lo se wey, espero estes bien :D
You might be interested in
Round 34,699 to the nearest ten thousand
Rama09 [41]

Answer: <em>ANSWER: 30,000</em>

Step-by-step explanation:

<em>Okay so rounding to the ten thousand will mean you are looking at the 3 and looking behind it, the 4 is behind the 3 in 34,699 and 0-4 we round down so the nearest 10,000 is 30,000.</em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name the points that are a distance of 5 units from d
cupoosta [38]
WE NEED THE FREAKIN' POINTS
4 0
3 years ago
HELP PLEASE DUE IN 3 MINUTES
Anarel [89]

Answer:

101

Step-by-step explanation:

If you add up all of the answers, it equals 101 due to the fact of just adding all of the x's together in a row.

6 0
2 years ago
Ricky withdrew a total of $175 from his bank account over 5 days. He withdrew the same amount each day. By how much did the amou
kifflom [539]

Answer:

$35

Step-by-step explanation:

175/5 = 35

have a nice day! (maybe get this double checked in case I did it wrong :D)

8 0
2 years ago
Mr. Brutry ordered 78 pencils for the students in his class. He ordered enough pencils for each student to have exactly 3
alina1380 [7]

Answer:

He has 26 students

Step-by-step explanation:

78/3=26

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A Write an equivalent equation that does NOT contain decimals.
    6·1 answer
  • I am honestly the worst at geometry and this is my last proof for my class could someone help me, I don't wanna fail this proof.
    11·1 answer
  • Which fraction is equivalent to 0.3636?
    5·1 answer
  • When you cut a pyramid straight up and down, what shape is your cross section?
    9·2 answers
  • Find the measure of angle A to the nearest degree
    11·1 answer
  • Could someone please tell me the answer
    11·1 answer
  • Joe practiced his trumpet for 53 minutes a day for 20 days. Char practiced her trumpet for 35 minutes a day for 30 days. Which s
    12·2 answers
  • What is this please help me!!!! <br> X+3x=9️‍
    10·2 answers
  • Person A tosses a penny. Person B tosses 2 pennies
    15·1 answer
  • The population of a place increased to 54,000 in 2003 at a rate of 5% per annum. what would
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!