1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
3 years ago
9

PLEASEEEEE HELLPPPP ME I NEED HELP ASAPPP I CANNOT FAIL THIS!!!!!!!

Mathematics
2 answers:
Elodia [21]3 years ago
8 0

Answer:

1. Both Dan and Tess are correct.

    Tess:

         0.15 * 24.50 = 3.675

         24.5 - 3.675 = 20.825

         0.1 * 20.825 = 2.0825

         20.825 + 2.0825 = 22.9075

    Dan:

         0.85 * 24.50 =  20.825

         20.825 * 1.1 = 22.9075

    Both Dan and Tess used methods that provided the correct answer. Both methods follow the same path, but Dan's method simply took less steps since he used percentages that would take out the correct number, unlike Tess' percentages which would give you the number that you would then need to take out.

2. First, convert Amy's and Mike's numbers to a decimal of the whole so it is easier to compare the numbers.

    13% = 0.13 of the whole

    Dan has 0.14 of the whole

    0.5/6 = 0.083.. of the whole

Dan used the greatest amount of milk, using 0.14 of the 6 gallon container.

3.

    2p + 12 = 58 | Create an equation to show the prices relations

    2p = 46 | Take out the price of the concert ticket to leave us with the passes.

    p = 23 | Divide by 2 to find the cost of each pass.

4.

    x ≤ (18 - 6.5 - 5.75)/1.15

    18 - 6.50 = 11.5 | Take out the price of the notebook from the total.

    11.5 - 5.75 = 5.75 | Take out the amount of money that she wishes to save.

    5.75 / 1.15 = 5 | Divide by the price of each candy to find the max amount that she can buy.

Andrea has enough money to buy up to 5 candy bars.

x ≤ 5

sweet [91]3 years ago
5 0

Answer:

How much work / explanation is needed for the essay questions?

You might be interested in
Multiply polynomials #3
Kitty [74]

Multiplying the two together, you get an equation such as

-6x^4 - 12x^3 +33x^2 +12x -27.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression. 3–9 • 36 • 36
DIA [1.3K]

Step-by-step explanation:

3 - (9 \times 36 \times 36)

3 - (324 \times 36)

3 - (11664)

= (11661)

8 0
4 years ago
How many chords can be there in a circle
alina1380 [7]
There is an infinite number of chords in a circle
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Samantha is studying the population growth of an endangered birth. The growth can be modeled by the equation B(t) 100 + 3/5t^5 ,
solong [7]

The value of the population of the growth of an endangered birth after 5 years is 1975

<h3>How to determine the population after 5 years?</h3>

The population function is given as:

B(t) = 100 + 3/5t^5

At 5 years, the value of t is 5

So, we have

t = 5

Next, we substitute 5 for t in the equation B(t) = 100 + 3/5t^5

This gives

B(5) = 100 + 3/5 * 5^5

Evaluate the exponent

B(5) = 100 + 3/5 * 3125

Evaluate the product

B(5) = 100 + 1875

Evaluate the sum

B(5) = 1975

Hence, the value of the population of the growth of an endangered birth after 5 years is 1975

Read more about exponential functions at:

brainly.com/question/2456547

#SPJ1

4 0
1 year ago
Solve for x in the equation
Viktor [21]

Answer:

{x}^{2}  + 2x + 1 = 17 \\  {x}^{2}  + 2x - 16 = 0 \\ x =  \frac{ - b± \sqrt{ {b}^{2}  - 4ac} }{2a}  \\ x =  \frac{ - 2± \sqrt{68} }{2}  \\ x =  \frac{ - 2±2 \sqrt{17} }{2 }  \\ x =  - 1± \sqrt{17}

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A video game store made a display of game console boxes shown at the right. The length, width, and height of each game console b
    5·1 answer
  • Which of the following could not be a value of n?13O A. 7B. 10C. 13O D. 222
    11·2 answers
  • 5 minus the product of 2 and a number is 7 as a equation
    10·1 answer
  • Is the expression 3 (x+ 1 1\2) -3 equivalent to 3x + 1 1\2
    9·2 answers
  • 250% of 146 is ____<br> Explain your method.
    8·2 answers
  • AB, CD, and EF are straight lines intersecting at point O. Find x.
    9·1 answer
  • I WILL GIVE 20 POINTS PLEASE HELP
    11·2 answers
  • For a given geometric sequence, the 4th term, a4, is equal to 19625, and the 9th term, a9, is equal to −95. Find the value of th
    15·1 answer
  • A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda
    8·1 answer
  • George wants to buy a new bike, which costs $280. So far, he has earned $56. What percent of the total price has he already earn
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!