1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
3 years ago
14

a circular marble table top has a diameter of 42 in if the table top cost $280 what is the price per square inch

Mathematics
1 answer:
Vera_Pavlovna [14]3 years ago
4 0

For this case we have that by definition, the area of a circle is given by:

A = \pi * r ^ 2

Where:

r: It is the radius of the circle

We have as data that:

r = \frac {42} {2} = 21 \ in

We found the table area:

A = \pi * (21) ^ 2\\A = \pi * 441\\A = 1384.74 \ in ^ 2

Now, we find the cost per square inch:

\frac {280} {1384.74} = 0.22

Thus, the cost of the table is $0.20 per square inch.

ANswer:

The cost of the table is $0.20 per square inch.

You might be interested in
1,956 rouded to the nearest 1,000 is :
lbvjy [14]
The answer is two thousand (2000)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
this week maddie worked 2 1/2 hours on monday, 2 2/3 hours on tuesday and 3 1/4 hours on wednesday. how many more hours will mad
ddd [48]
For this you will have to know how to add fractions. First of all i like to add the whole numbers together first, so 2+2+3= 7. so now what you have to do is add the fractions together. so    2/3 + 1/4 + 1/2 = ?   you will have to find a common denominator for 3, 4, and 2; which is 12.  Multiply each fraction by the needed number to get each denominator to 12. so 2/3 will be multiplied by 4, 1/4 will be multiplied by 3, and 1/2 will be multiplied by 6. The new equation and answer will be:   8/12 + 3/12 + 6/12 = 17/12. 17/12 as a mixed fraction is 1 5/12. now we add 1 5/12 and 7 to equal 8 5/12.  and then you will have to subtract this from 10, using common denominators and such to get your final answer of  2 1/12.   (sorry for the long spiel on how to do this question)
7 0
3 years ago
Which graph represents a function, f(x), that has a slope of 3 units and f(0) = 14?
lukranit [14]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The greatest amount of sap collected from any on tree is ? times as great as the least amount of sap collected from any one tree
prisoha [69]

Answer:

the greatest amount of sap collected from any one tree is two times as great as the least amount of sap collected from any one tree

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Expressions is equivalent<br> to a(b-c)-b(a+c)-c(a-b)?
tankabanditka [31]
Ur mom because she’s huge and so b would be equivalent to amazing things so ur mom
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Determine which statement is true about the graph of a function
    8·1 answer
  • A car travels at an average speed of 68 miles per hour. how long does it take to travel 306 miles?
    15·2 answers
  • A triangle has a side length of 5 inches and a perimeter of 15 inches. A similar triangle has a corresponding side length of 25
    10·1 answer
  • Simplify the expression:6(x+4)+1
    15·2 answers
  • If <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%285x-2%29%5E2%3D%20ax%5E2%20-%20bx%20%2Bc" id="TexFormula1" title="(5x-2)^2= ax^2 - bx +c"
    6·2 answers
  • Factor 4x^2-4x-8<br> Please help
    15·2 answers
  • Use the expression $100 + 5n to find the total price for n students to take a field trip to the science museum. If 175 students
    13·1 answer
  • the product of -5 and a number is at least -40 What algebraic inequality represents the phrase and what are the solutions?
    11·1 answer
  • if a atom has 12 positively charged protons and 12 negatively charged electrons when is its total charge ?
    12·1 answer
  • If f(x) = 2x – 1 and g(x) = f(x + 1), how does the graph of g compare with the graph of f?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!