1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kati45 [8]
3 years ago
12

Wendy is paid $12 per hour and plans to work between 30 and 35 hours per week. Identify the independent and dependent quantity i

n the situation. Find reasonable domain and range values.
Mathematics
2 answers:
Natalija [7]3 years ago
6 0

Answer:

Part a) The independent quantity is the variable x (the number of hours) and the dependent quantity is the variable y (total paid)

Part b) Domain 30\leq x\leq 35

Part c) Range \$360\leq y\leq \$420

Step-by-step explanation:

Let

x------> the number of hours

y-----> total paid

The linear equation that represent this situation is

y=12x

so

Part a)

The independent quantity is the variable x (the number of hours)

The dependent quantity is the variable y (total paid)

Part b) Find the domain

The domain is the interval--------> [30,35]

All real numbers greater than or equal to 30 hours and less than or equal to 35 hours

30\leq x\leq 35

Part c) Find the range

For x=30

find the value of y

y=12(30)=\$360

For x=35

find the value of y

y=12(35)=\$420

The range is the interval-------> [\$360,\$420]

All real numbers greater than or equal to \$360 and less than or equal to \$420

\$360\leq y\leq \$420

UNO [17]3 years ago
4 0
The independent quantity is her pay and the dependent quantity is the hours she works in a week.
I believe the range would be 30 to 35 hours and the domain would be $360 to $450.
You might be interested in
Jess makes and sells cube-shaped jewelry boxes. She designs the jewelry boxes in different sizes and with different patterns. Je
jek_recluse [69]

Answer:

Step-by-step explanation:

s to the 3rd power so S3
I hope this works

7 0
2 years ago
Will give Brainliest to correct answer!
nadezda [96]

Answer:

Step-by-step explanation:

1. 4x=7(x-3)      Reason: Starting equation

2. 4x=7x-21      Reason: Distributive Property

3. -3x=-21        Reason: Subtracting Combining like terms

4. x=7               Reason: Division

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help<br> thank you again
guajiro [1.7K]

<em><u>Answer:</u></em>

True

<em><u>Step-by-step explanation:</u></em>

So, again, from the most right column, we can add 5, -6, and -2 to get -3. We now know that every row or column must be equal to -3.

The question is asking if the number square below is -3. We found out from above that is -3 so it's true.

3 0
3 years ago
the length of a soccer pitch is 20 m less than twice its width. the area of the pitch is 6000m^2. find its dimensions.
Setler79 [48]
X=width of a coccer pitch
2x-20=length of a soccer pitch
Area (rectangule)=length x width
We suggest this equation:
x(2x-20)=6000
2x²-20x=6000
2x²-20x-6000=0
x²-10x-3000=0
We solve this quadratic equation:

x=[10⁺₋√(100-4*1*-3000)]/2=[10⁺₋√(100+12000)]/2=
=(10⁺₋110)/2
we have two solutions:
x₁=(10-110)/2=-50, invalid solution.
x₂=(10+110)/2=60

x=60
2x-20=2(60)-20=120-20=100

Solution: the length is 100 m, and the width is 60 m.

To check:
Area=100 m*60 m=6000 m²
The twice of width is =2(60 m)=120 m,
20 m less than twice its width is: 120 m-20 m=100 m=the length.


8 0
3 years ago
The price for 7 lb of potatoes is $5 what is the price per pound.​
Thepotemich [5.8K]

Answer:

The answer is $1.4.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Dalila is mixing paste. For every 1 1/3 cups of water, she uses 2 1/2 cups of flour. How much flour does Dalila need for each cu
    10·1 answer
  • Log(x+3/10)+logx+1=0
    15·1 answer
  • At discount copy,12 copies cost $0.66. Melissa needs 56 copies . How much should they cost ? ....show work
    13·2 answers
  • What is 675 divided by 12 long division...lol I’m TIRED.help...
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!!!!! WORTH 90 POINTS<br><br> Find each angle measure
    5·2 answers
  • A varies directly as b. If A = 3 when b = 24, find b when A = 10
    11·1 answer
  • Whats you suggestion on freeshavacado?
    10·2 answers
  • PLEASE HELP !!! ILL GIVE BRAINLIEST!! *DONT SKIP* ILL GIVE 40 POINTS.
    8·2 answers
  • fill in the table using this function rule. y=2x+5. 1 ( ) 4( ) 5( ) 10( ) please help and dont make it complicated ​
    12·1 answer
  • Which of the following expression eqaul to -4x^2-36
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!