1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
3 years ago
8

In a short essay What are advantages and disadvantages of competition for buyers and sellers?

Business
1 answer:
DochEvi [55]3 years ago
4 0

Answer:

Competition decreases your market share and shrinks your customer base, especially if demand for your products or services is limited from the start. A competitive market can also force you to lower your prices to stay competitive, decreasing your return on each item you produce and sell.

You might be interested in
The CAPM is built on historic conditions, although in most cases we use expected future data in applying it. Because betas used
dimaraw [331]

Answer:

False

Explanation:

The reason is that the betas are calculated using the past data which means that the Capital asset pricing model solely rely on the past data which is not the strength of the CAPM. It is basically a weakness of the model so the statement is incorrect.

4 0
2 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
A purchase of equipment for $18,000 also involved freight charges of $500 and installation costs of $2,500. The estimated salvag
IrinaVladis [17]

Answer:

$4,750

Explanation:

The computation of the depreciation expense is shown below:

= (Original cost - residual value) ÷ (useful life)

where,

Original cost = $18,000 + $500 + $2,500 = $21,000

And, the other items would remain same

Now put these values to the above formula

So, the value would be equal to

= ($21,000 - $2,000) ÷ (4 years)

= ($19,000) ÷ (4 years)  

= $4,750

3 0
3 years ago
Damon Co. purchased 100% of the outstanding common stock of Smith Co. in an acquisition by issuing 20,000 shares of its $1 par c
Tamiku [17]

Answer: the correct answer is $70000

Explanation: the fair value of the shares given plus the fair value of the contingent consideration is the total amount paid by the buyer which is (20000 shares * $10 price per share) = $200000+$10000= $210000.

The gain of the transaction is registered as the net fair value of the acquiree that is $350000-$70000= $280000 less the sum paid by the Acquirer that is $280000-$210000= $70000.

The $15000 in direct acquisition costs are registered as period expenses and not relevant for the calculation of the gain of the transaction.

8 0
3 years ago
Price is the _____________ a consumer is willing to make to acquire a specific product or service.
vfiekz [6]

Answer:

Overall sacrifice

Explanation:

Price is associated with the amount of money that a consumer have to pay to purchase a articular product. Overall sacrifice is that amount of money which is sacrificed by the consumer to acquire a particular product or service. Price of the product is set by the seller in the market and it is totally depends upon the willingness of the consumer to buy the product at the prevailing prices or not.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Grason Corporation is preparing a budgeted balance sheet for 2015. The retained earnings balance at December 31, 2014 was $533,5
    10·1 answer
  • Last week stephanie quit her job as a copywriter at an advertising agency. she has spent the past few days browsing the help wan
    7·1 answer
  • Recent financial statements of General Mills, Inc. report net sales of $12,442,000,000. Accounts receivable are $912,000,000 at
    8·1 answer
  • Interview any local business owner and request him/her to identify any business problem that they are experiencing. Apply the De
    14·1 answer
  • If equilibrium price falls and the equilibrium quantity of the good purchased decreases, what has happened to either the supply
    13·1 answer
  • Many businesses today appear to have some type of corporate social responsibility edict. When might the need for social responsi
    10·1 answer
  • Abby is so satisfied with her green grocer that she refers her friends and colleagues, providing a(n _______ benefit of maintain
    5·1 answer
  • Devin is preparing a Works Cited list. He has two articles by the same author.
    6·1 answer
  • Carol wants to invest money in a 6% CD account that compounds semiannually. Carol would like the account to have a balance of $5
    15·1 answer
  • Mara and Jade are part of a team at Citrus Inc. The team has an eight-hour work shift, and the team members have to report to th
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!