Answer:
False
Explanation:
The reason is that the betas are calculated using the past data which means that the Capital asset pricing model solely rely on the past data which is not the strength of the CAPM. It is basically a weakness of the model so the statement is incorrect.
Answer:
The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.
Explanation:
Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:
Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced
In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).
In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000
When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.
Answer:
$4,750
Explanation:
The computation of the depreciation expense is shown below:
= (Original cost - residual value) ÷ (useful life)
where,
Original cost = $18,000 + $500 + $2,500 = $21,000
And, the other items would remain same
Now put these values to the above formula
So, the value would be equal to
= ($21,000 - $2,000) ÷ (4 years)
= ($19,000) ÷ (4 years)
= $4,750
Answer: the correct answer is $70000
Explanation: the fair value of the shares given plus the fair value of the contingent consideration is the total amount paid by the buyer which is (20000 shares * $10 price per share) = $200000+$10000= $210000.
The gain of the transaction is registered as the net fair value of the acquiree that is $350000-$70000= $280000 less the sum paid by the Acquirer that is $280000-$210000= $70000.
The $15000 in direct acquisition costs are registered as period expenses and not relevant for the calculation of the gain of the transaction.
Answer:
Overall sacrifice
Explanation:
Price is associated with the amount of money that a consumer have to pay to purchase a articular product. Overall sacrifice is that amount of money which is sacrificed by the consumer to acquire a particular product or service. Price of the product is set by the seller in the market and it is totally depends upon the willingness of the consumer to buy the product at the prevailing prices or not.