1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
3 years ago
9

T = 320.00 + 0.40b

Mathematics
1 answer:
Gemiola [76]3 years ago
3 0

Answer:

c) The total price for the service  when Terrance's price was equivalent to Sylvester's price  is $600.

Step-by-step explanation:

   Here,   t = 320.00 + 0.40 b

and  t = The total prices charged by Terrance for packing and moving b boxes.

s = 250.00 +0.50 b

and  s = The total prices charged by Sylvester  for packing and moving b boxes.

Now, to find the number of boxes, when both the prices are equal.

⇒320.00 + 0.40 b  = 250.00 +0.50 b

or, 320 - 250 = 0.50 b - 0.40 b

or, 0.10 b =  70

or, b= 70/0.10 = 700

Hence, for packing and moving b = 700 boxes, both companies charge the same amount.

Now, the price charged = 320 + 0.4 (b)

                                         = 320 + 0.4(70) = 320 + 280

                                         = 600

or,  the total price for the service  when Terrance's price was equivalent to Sylvester's price  is $600.

You might be interested in
Answer asap plz and thank you a head of time question in pic
ahrayia [7]
I think the answer is B.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Read the questions and choose the best answer.
Arte-miy333 [17]
Where’s the questions ?
8 0
2 years ago
7×3.8<br><br><br>show me the work you did to get the answer
timama [110]
5
7
X3.8
26.6
So you multiply 7x8 and you get 56 then you put the 6 down and carry the 5 and then you multiply the 3x7 and you get 21 but you add the 5+21 and get 26 then you put the decimal after one number because that is how it is in 3.8
3 0
3 years ago
Please help !!!!!! Question 3(Multiple Choice Worth 5 points)
Zolol [24]

<em>just</em><em> </em><em>multiply</em><em> </em><em>5</em><em> </em><em>and</em><em> </em><em>8</em><em> </em><em>I</em><em> </em><em>think</em><em> </em><em>you</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>get</em><em> </em><em>your</em><em> </em><em>answer</em><em> </em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
11,16,21,...<br> Find the 43rd term.<br> Find the 43rd term.
Anika [276]
<h2>A.P 11,16,21....</h2>

<h2>a= 11</h2><h2>d= 16-11= 5</h2><h2>nth = 43rd term</h2>

<h2>an = a+(n-1)<em><u>d</u></em></h2>

<h2><em><u>an </u></em><em><u>=</u></em><em><u> </u></em><em><u>1</u></em><em><u>1</u></em><em><u>+</u></em><em><u>(</u></em><em><u>4</u></em><em><u>3</u></em><em><u>-</u></em><em><u>1</u></em><em><u>)</u></em><em><u>5</u></em></h2><h2><em><u>an </u></em><em><u>=</u></em><em><u> </u></em><em><u>1</u></em><em><u>1</u></em><em><u>+</u></em><em><u>4</u></em><em><u>2</u></em><em><u>×</u></em><em><u>5</u></em></h2><h2><em><u>an </u></em><em><u>=</u></em><em><u> </u></em><em><u>1</u></em><em><u>1</u></em><em><u>+</u></em><em><u>2</u></em><em><u>1</u></em><em><u>0</u></em></h2><h2><em><u>an=</u></em><em><u>2</u></em><em><u>2</u></em><em><u>1</u></em></h2>

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Pythagorean theorem (picture provided)
    8·2 answers
  • PLEASE HELP IM STUCK...<br> How do you find the length of CD?
    11·2 answers
  • Working together, it takes two computers
    7·1 answer
  • What is the theoretical probability of spinning an even number?
    5·2 answers
  • X = y 2 - 1
    5·2 answers
  • 5x - 9y = 135 solve for y
    11·2 answers
  • 5 pounds of apples cost $9.95. Find the unit rate.
    13·2 answers
  • Lexi needs 144 beads. A large box holds 100 beads. A medium box holds 10 beads. A small box holds 1 bead. Lexi already had 1 lar
    7·1 answer
  • Use the following function rule to find f(1).<br><br> f(x) = 5(8)x+ 4<br><br> f(1) =
    12·2 answers
  • Pythagorean theorem HELP PLZ i am doing other ones can you plz do this one
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!