1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivolga24 [154]
3 years ago
14

What is the best metric unit to use for the mass of a grasshopper

Mathematics
2 answers:
mixas84 [53]3 years ago
6 0

♫ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ♫

➷The best metric unit to use for the mass of a grasshopper is grams, because a grasshopper is very light and a gram is small.

One gram is about the weight of a paper clip or a butterfly.

✽

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

TROLLER

Nutka1998 [239]3 years ago
4 0

Answer:

milligrams

Step-by-step explanation:

a grasshopper does not have a large mas, so you would use milligrams

You might be interested in
Help pleasee thank you so much in advance
Solnce55 [7]

Answer:

120

Step-by-step explanation:

180 subtract 60 equals 120

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If this sample is representative of the student population of 360 students, about how many students in the school joined three c
kirill115 [55]

Answer:

For 1 club it is 120 students

Step-by-step explanation:

360/3=120

3 0
2 years ago
What is 6x6x6x6x6 in exponential form
REY [17]
\underbrace{6\cdot6\cdot6\cdot6\cdot6}_{5}=6^5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
a fruit seller had thought to sell 120kg of fruit at 150 dollars / kg but sold it 5% less. find out how much dollars the seller
Nady [450]
900$ loss

X/150=.05/1
x= 142.5

120(142.5)=17100
120(150)= 18000

18000-17100= 900
3 0
2 years ago
Landon bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to th
Lunna [17]

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts.  In other words, it is the price of one pound of walnuts.

$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Rita earns $16.00 per hour. If she gets a 3% raise, what will be her new hourly wage?
    9·2 answers
  • What is the value of the following:A)3/8*0.125+2.5
    13·1 answer
  • An art supply store sells posters for $9 each and picture frames for $15 each. Write an expression for the total cost of 6 poste
    11·1 answer
  • Please help with this math question no one bothered to help me plzz :(
    8·1 answer
  • The figure shows ∠GOF drawn with a protractor. What type of angle is it and what is its measure?
    14·2 answers
  • HELPPPPP PLZZZZ ASAPPPPP
    11·1 answer
  • Find the perimeter of A ABC with vertices A(1,5),<br> B(1,2), and C (-4,5).<br> y
    14·1 answer
  • What are the solutions to the equation: (x - 6)(x + 5) = 0?
    15·2 answers
  • Which graph would represent x&lt;2 ??? please help me quick
    8·1 answer
  • What is the missing numerator in 1 1/8=?/16
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!