1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ratelena [41]
3 years ago
11

36. A manufacturer's or supplier's use of an independent third party to manage an entire function of the logistics system, such

as transportation, warehousing, or order processing, is called: a. outsourcing. b. mediation. c. intermediary distribution. d. benchmarking.
Business
2 answers:
Dmitry_Shevchenko [17]3 years ago
8 0

Answer:

Outsourcing

Explanation:

As we can see the, it is said in the question that the manufacturer or supplier is using a third party to manage all the entire functions. Now outsourcing is the process by which company hire the services of a third party to do all it functions, as we see, the manufacturer and supplier uses an independent third party to perform the logistics system such as warehousing, transportation and other function for the company.

Sedaia [141]3 years ago
3 0

Answer:

a.

Explanation:

Based on the scenario being described within the question it can be said that these processes are known as outsourcing. This term or process is when a company hires another company in which the hired company agrees to be responsible for an activity or process that could be done internally but which the company has decided not to. Such as in this scenario since a third party (completely unrelated company) is handling all of the logistics division of the company.

You might be interested in
Bentley estimates manufacturing overhead of $3,251,600 for 2013 and will apply overhead to units produced based on 739,000 machi
saul85 [17]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Estimated overhead= $3,251,600

Estimated machine-hours= 739,000

During 2013, Bentley used $1,640,000 of raw materials, paid $5,335,800 of direct labor, generated 734,000 machine hours, and produced 2,190,000 units.

<u>First, we need to calculate the predetermined overhead rate:</u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 3,251,600/739,000

Predetermined manufacturing overhead rate= $4.4 per machine hour

<u>Now, we can allocate overhead:</u>

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 4.4*734,000= $3,229,600

<u>Finally, we can determine the total cost and unitary cost:</u>

Total cost= 1,640,000 + 5,335,800 + 3,229,600= $10,205,400

Unitary cost= 10,205,400/2,190,000= $4.66 per unit

4 0
3 years ago
The lakeshore hotel's guest-days of occupancy and custodial supplies expense over the last seven months were: month guest-day of
Law Incorporation [45]

Answer:

cost formula: Total cost = F + (V x Q) = $4,500 + ($0.75 x Q)

  • F = fixed costs = $4,500
  • V = variable costs = $0.75 per guest day
  • Q = number of guest days

Explanation:

month                      occupancy              supplies expenses

march                           4,000                         $7,500

april                              6,500                         $8,250

may                              8,000                        $10,500

june                             10,500                       $12,000

july                               12,000                       $13,500

august                           9,000                       $10,750

september                    7,500                         $9,750

high activity level        12,000                       $13,500

low activity level           4,000                        $7,500

variation                        8,000                        $6,000

variable cost per guest-day = $6,000 / 8,000 = $0.75

fixed costs per month = $13,500 - (12,000 x $0.75) = $4,500

cost formula: Total cost = F + (V x Q)

F = fixed costs = $4,500

V = variable costs = $0.75 per guest day

Q = number of guest days

3 0
3 years ago
which term describes an insured, a partner or an employee with custody of insured property outside the insured premises?
TiliK225 [7]

Answer:

THE CORRECT ANSWER IS

THE Messenger

GOOD LUCK

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
​Mid-Town Auto Parts Company uses the direct method to prepare its statement of cash flows. Refer to the following information r
Lera25 [3.4K]

Answer:

Collection from Customers =$487,000

Explanation:

Collection from Customers=account receivable beginning balance+sales revenue-account receivable ending balance

=97000+$519,000-$65,000

=$487,000

7 0
3 years ago
On January 1, 2020, Swifty Corporation established a stock appreciation rights plan for its executives. It entitled them to rece
OleMash [197]

Answer:

$620,000

Explanation:

The amount of compensation expense that Korsak should recognize for the year ended December 31, 2022:

= [($34-$20)*124,000*3/4] - [($31-$20)*124,000*2/4]

= [$14*124,000*3/4] - [$11*124,000*2/4]

= $1,302,000 - $682,000

= $620,000

Note: The answer is not included in the option above

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Sleek Designs Inc. is producing its first eReader. The company is striving to overcome some of the issues communicated by custom
    8·1 answer
  • Which photo Grapher is famous for his or her work at Yosemite national park?
    11·2 answers
  • Do It! Review 9-1 Pharoah Company purchased a delivery truck. The total cash payment was $43,222, including the following items.
    12·1 answer
  • Who owns the land and the capital in a centrally planned economy?
    5·2 answers
  • Target purchases home goods made by a supplier in China. Target's stores in the United States sell 200,000 units of home goods e
    12·1 answer
  • This company reports only total factory overhead on the schedule of cost of goods manufactured and attaches a separate schedule
    9·1 answer
  • KeyLine, Inc., engages primarily in the manufacture of touch-sensitive LCD monitors. The company prices its products so that it
    8·1 answer
  • 3 Select the correct answer. Tracy applied for a home loan from her bank. The bank is willing to give her the loan but at a very
    8·1 answer
  • Assume there was no beginning work in process inventory and the ending work in process inventory is 70% complete with respect to
    9·1 answer
  • QUESTION 1 of 10: You are considering leasing a store site that has 1,200 square feet. The landlord is asking for a rent of $65
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!