1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
3 years ago
10

What is |-10| x 3y=-5

Mathematics
1 answer:
Amanda [17]3 years ago
3 0
|-10| x 3y = -5

Y= - 1/6
You might be interested in
A women spent two thirds of her money. She lost two thirds of the remainder and then had $4 left. How much money did she start w
liq [111]
I think she started with 12$ of money
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Change 3/2 3.14 to degree measure
EastWind [94]

Answer:

option b

hope ut is help full

6 0
2 years ago
15x ( 7 - 5y ) + 3 ( 5y - x ) - ( 4x + 3 ) ( 5y - 2 )​
Sedbober [7]
15x ( 7 - 5y) + 3 ( 5y - x) - ( 4x + 3) (5y - 2) = -95xy + 110x + 6 is your solution hope it helps :)!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you convert 4.5 hours to minutes ?
marta [7]
Multiply the number of minutes in an hour(60) by 4.5
7 0
2 years ago
If k-9=5(k-3)find k​
jok3333 [9.3K]

Answer:

K = 3/2

Step-by-step explanation:

Step 1: Simplify both sides of the equation.

k−9=5(k−3)

k+−9=(5)(k)+(5)(−3)(Distribute)

k+−9=5k+−15

k−9=5k−15

Step 2: Subtract 5k from both sides.

k−9−5k=5k−15−5k

−4k−9=−15

Step 3: Add 9 to both sides.

−4k−9+9=−15+9

−4k=−6

Step 4: Divide both sides by -4.

-4k/-4 = -6/-4

K = 3/2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Following classes has a ratio of girls to total students of 7: 10
    15·1 answer
  • Which equation of a circle represents the picture?
    10·1 answer
  • X-3y=4. letting y=0 and solving for x.
    14·2 answers
  • There are 60 tables in a restaurant, with 25% of them seating 22 people. The tables remaining seat 44 people. How many seats are
    8·1 answer
  • Collin bought 1/2 a pound of chocolate at Rocky Mountain Chocolate factory. Later, they went to The Sweet Shoppe and he bought 6
    11·2 answers
  • If 2 pounds of halibut cost $16, what is the unit rate for 1 pound?
    5·2 answers
  • Solve for the missing angle measure 28° 35° MLK
    11·1 answer
  • Pls help I will give a lot of points and branliest
    12·2 answers
  • Im doing an extra credit assignment and I need someone to help me solve by substitution method
    7·1 answer
  • A certain species of fish costs $2.99 each. You can spend at most $35. How many of this type of fish can you buy for your aquari
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!