1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
konstantin123 [22]
3 years ago
12

Simplify each equation. Show steps. 1. 2(x + 3) + 4x 2. 4 + 2(x – 2) – 4 3. 6(2x – 4) – 3x 4. -6x – 4 + 5x + 7

Mathematics
2 answers:
Lelu [443]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1. 2x + 6 + 4x = 6x + 6

2. 4 + 2x - 4 - 4 = 2x - 4

3. 12x - 24 - 3x = 9x - 24

4. -x + 3

Margarita [4]3 years ago
4 0
1) 9x-24
2)2x+4
3) 9x-24
4)-x+3

You might be interested in
I am not sure if this is right but some one<br> help me
nadezda [96]

Answer:

you are right

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
An experiment involves flipping a coin three times.
steposvetlana [31]

Answer:

or 2/3

Step-by-step explanation:

because two flips out of 3 all together is 2/3

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
X-7= -3(x+1) over 5<br><br> What is x?
laila [671]

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

Multiply to remove the fraction, then set equal to  0  and solve.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which represents the solution(s) of the graphed system of equations, y = x2 – 2x and y = –2x – 1? (1, –1) (0, 0) and (0, –1) (0,
olganol [36]

ANSWER

No solution

EXPLANATION

The first equation is

y =  {x}^{2}  - 2x

and the second equation is

y =  - 2x  - 1

We equate the two equations to obtain;

{x}^{2}  - 2x =  - 2x - 1

This implies that

{x}^{2}  =  - 2x + 2x - 1

{x}^{2}  =  - 1

There is no real number whose square is -1.

Therefore, the equation has no solution.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
FedEx will ship the Olympic medals from the producer to Japan. Each medal weighs 0.5 kilograms. A box carries 6 medals. If FedEx
kherson [118]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

weight of medals:

30 (0,5) = 15 kg

cost of 5 kg:

28/2 = 14

cost of shipping:

14+28=42

6 0
2 years ago
Other questions:
  • a team played 99 games. if they won 15 more than twice as many games as they loss how many wins and losses did they have.
    7·1 answer
  • Divide Whole Numbers and Unit Fractions Which is the quotient of 1/4 ÷ 4 ? Use a number line to help. A number line shows zero,
    15·2 answers
  • The following table gives values of a differentiable function y= f(x). x: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10. y:-1 2 3 2 -2 1 2 3 5 6 8. Now
    12·1 answer
  • FOR THE THE LOVE OF GOD SOME ONE PLZ HELP ME WITH THIS PLZ!!!
    13·1 answer
  • How do you solve ∣∣x∣∣-8 &lt; -4
    14·1 answer
  • 8 is to 32 as 9 is to N? What is N?
    9·1 answer
  • write a rule for a line that is parallel to the line y=-4x+3 and passes through the point (0,6). Write the rule in slope interce
    8·1 answer
  • Estimate the product. Round the first factor to the nearest whole number, round the second factor to the nearest hundred, and th
    10·2 answers
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • Thats the Question: <br> (the image)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!